İhale Numunesi – Bid Sample Nedir? Ne demektir?

0

İhale Numunesi – Bid Sample Nedir? Ne Demektir?

İhale Numunesi – Bid Sample Nedir? Ne Demektir?, İhaleyi açan şirkete verilmek üzere, ihâleye katılan tedârikçiler tarafından hazırlanan ve ihâle şartlarını karşıladığı düşünülen örnek, numûne (Bu örnekler, ihale şartlarını karşılamak üzere, test amacıyla kullanılırlar)

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan İhale Numunesi – Bid Sample nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı İhaleyi açan şirkete verilmek üzere, ihâleye katılan tedârikçiler tarafından hazırlanan ve ihâle şartlarını karşıladığı düşünülen örnek, numûne (Bu örnekler, ihale şartlarını karşılamak üzere, test amacıyla kullanılırlar)

İhale Numunesi – Bid Sample sözlük anlamı İhaleyi açan şirkete verilmek üzere, ihâleye katılan tedârikçiler tarafından hazırlanan ve ihâle şartlarını karşıladığı düşünülen örnek, numûne (Bu örnekler, ihale şartlarını karşılamak üzere, test amacıyla kullanılırlar)

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

İhracat – Export Malların içinde bulunulan ülkeden bir başka ülkeye gönderilmesi yolu ile oluşan ticaret.

Özel Sözleşmeli Taşıyıcı – Dedicated Contract Carriage Araçlarını, müşterilerinin kullanmaları için bir sözleşme gereğince tahsis eden üçüncü parti şirket.

Kapasite Kısıtlı Tedarik Zinciri – Capacitated Supply Chain Tedarik zincirinde yer alan birimlerin kapasitelerini dikkate alarak yapılan arz ve talep dengeleme faaliyetleri.

Gemi Kiralama Sözleşmesi – Charter Party Gemi sahibi ile bir kişi veya kuruluş arasında yapılan kiralama sözleşmesi.

X – Ray Makinası – X – Ray Machine Kapalı kap içindeki malların taranarak saptanması, fotoğraflarının çekilmesi için kullanılan makinalar.

Ön Ödeme – Prepaid Ödemenin gönderici tarafından yapılacağını belirten bir taşımacılık terimi.

Bütünlük İlkesi – Doctrine of the Entireties Dış ticarette, montajı yapılan ürün ile parçalarının ihracatında hangisinin esas alınacağının belirlenmesinde dikkate alınan ilke (Parçaların gümrük tarifesinin, ait olduğu son ürüne göre belirleneceğini ifade eder)

Aralıklı Üretim – Discrete Manufacturing Belirli bir sipârişi ya da sürekli talebi karşılamak üzere, benzer veya farklı ürünlerin, partiler hâlinde üretim şekli (Bu üretim türünde, Parti Tipi Üretim sözkonusu olup, bir parti ürün bitmeden diğerine geçilmez. Fiilî üretim; taşıma, bekleme, kontrol vb. nedenlerle aralıklı olarak gerçekleştirilir.)

Ceza – Penalty Uygunsuzluk durumunda, sözleşmede belirtilen usûller çerçevesinde ödenen miktar.

Yasak Paletler – Forbidden Pallets Doğaya zarar verdiği için bâzı ülkeler tarafından ülkeye girişi yasaklanan paletler.

Ölçek Ekonomisi – Economy of Scale Yüklemenin miktarı arttıkça birim başına düşen mâliyetin düşeceğinin ifâdesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.