İhracat Bildirim Formu – Export Declaration Form Nedir? Ne demektir?

0

İhracat Bildirim Formu – Export Declaration Form Nedir? Ne Demektir?

İhracat Bildirim Formu – Export Declaration Form Nedir? Ne Demektir?, İhracatçı tarafından devlete verilen ve ihraç ürünleri hakkında temel bilgileri içeren form.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan İhracat Bildirim Formu – Export Declaration Form nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı İhracatçı tarafından devlete verilen ve ihraç ürünleri hakkında temel bilgileri içeren form.

İhracat Bildirim Formu – Export Declaration Form sözlük anlamı İhracatçı tarafından devlete verilen ve ihraç ürünleri hakkında temel bilgileri içeren form.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Paket – Package Ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak; pazarlama, taşıma, depolama, dağıtım işlemlerini kolaylaştıran, metal, plastik, karton vb. malzemelerden yapılmış kap.

Fiyat En genel tanımıyla, satın alınan mal veya hizmetin karşılığında ödenen para veya eşdeğer değerlerdir.

Mobil Depoculuk – Mobile Warehousing Müşteri hizmet düzeyi ve devri yüksek olan yiyecek – içecek gibi malların, özellikle yoğun satış dönemi veya saatlerinde belirli noktalarda mobil araçlar üzerinde bulundurulması.

Palet – Pallet Depolama ve taşımacılıkta kullanılan, çeşitli malzemelerden (tahta, metal, plastik vd.) üretilen, çaka tarafından elleçlenen ve ürünün, üzerine konulduğu platform.

Dağıtım Ağı – Distribution Network Ürünlerin sevk noktalarından teslim noktalarına kadar geçen süreçte yer alan, depo, rota, satış noktası, vb. gibi öğelerin tanımlandığı sistem.

Uyumluluk – Adaptability Pazarı yeniden şekillendiren sosyo – ekonomik, demografik, politik, teknolojik, vd. yapısal değişimlere uyum sağlayabilmek üzere tedârik zinciri tasarımını değiştirebilmek; strateji, ürün ve teknolojilere göre tedârik ağını yenileyebilmek.

Çok Aşamalı Stok – Multi – Echelon İnventory Müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere tedârik zincirinde farklı aşamalardaki stoklar.

Elleçleme Maliyeti – Handling Cost Taşıma, hazırlama ve diğer yükleme/boşaltma faaliyetleri ile ilgili mâliyet.

Depo Güvenliği – Warehouse Security Yetkisiz personel, zararlı haşere, rüzgâr, yangın, sel vb. kontrol dışı unsurların depoya girmemesi için alınan önlemler ile giriş, bakım, temizlik vb. işlemlerin kaydı.

Dağıtım Kanalı – Distribution Channel – Trade Channel İşletmenin distribütör, zincir market, perakendeci, çağrı merkezi veya e – ticaret aracılığıyla ürünlerinin dağıtıldığı sistem.

RFID Etiketi – Tag, Transponder Üzerine takıldığı ürünlerle ilgili bilgileri, radyo sinyaline cevap vererek ileten nesne.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.