0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP Nedir? Ne demektir?

0

Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP Nedir? Ne Demektir?

Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP Nedir? Ne Demektir?, Malzeme İhtiyaç Planlamasının (MRP), üretim kapasitesi kısıtları altında gerçekleştirilmesi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Malzeme İhtiyaç Planlamasının (MRP), üretim kapasitesi kısıtları altında gerçekleştirilmesi.

Kapalı Çevrimli MRP – Closed Loop MRP sözlük anlamı Malzeme İhtiyaç Planlamasının (MRP), üretim kapasitesi kısıtları altında gerçekleştirilmesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Net Varlık Devir Oranı – Net Assets Turns Satışların oluşmasında varlıkların ne kadar hızlı bir şekilde kullanıldığının ölçüm oranı (“Toplam gelirler / Toplam net varlıklar” şeklinde hesaplanır)

Satılan Malın Maliyeti (SMM) – Cost of Goods Sold (COGS) Belli bir dönemde satılan malın doğrudan işçilik, doğrudan hammadde ve genel îmalat giderleri toplamı.

Erişim Alanı – Access Space Raf gözü veya istiflere erişmek için kullanılan geçit (Malzeme sayımı amaçlı olarak kullanılır)

Parça Yük – Break Bulk Cargo Buğday, kömür gibi dökme yük formunda olmayan, genel yük olarak da tanımlanabilen ve farklı paket tipinde olabilen parsiyel yükler.

Erteleme İlkesi – Postponement Principle Bazı özel işlemlerin, tam sevkiyat öncesi yapılacak şekilde ötelenmesine ilişkin üretim veya dağıtım ilkesi.

Net Varlıkların Geri Dönüş Oranı – Return On Net Assests Kârın, değer kayıpları gözönüne alınıp, mal varlığına bölünmesi ile elde edilen finansal performans göstergesi.

RO – RO Gemisi – Roll – on/roll – off (RO/RO) Ship Karayolunda kullanılan yük araçlarını taşıyan, sözkonusu araçların tekerlekler üzerinde yürüyerek yüklendiği ve boşaltıldığı özel tip gemi.

Dolaylı/Distribütör Kanalı – İndirect/Distributor Channel Şirketlerin ürünlerini önce distribütöre, distribütörün de bu ürünleri son kullanıcıya sattığı kanal.

İstif – Stack Belli ölçütlere göre farklı yüklerden oluşturulan bir yığın yük.

Doğrudan Üretim Malzemesi – Direct Production Material Bir ürünün üretim sürecinde ve içeriğinde bulunan malzeme (ürün ağacında yer alan malzemeler)

Ortak Etiket – Compliance Labels İş ortakları tarafından kullanılan standart etiket formatları (Ortak etiketler; sevkiyat, konteyner/palet, koli veya parça etiketleri olarak kullanılır ve genellikle barkodları içerir. Barkod etiketleme yazılım ürünlerinin birçoğu artık şablon olarak düzenlenmiş olup, çok daha yaygın olarak kullanılmakta olan ortak etiket standartlarına sahiptir.)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.