0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Mal – Commodity Nedir? Ne demektir?

0

Mal – Commodity Nedir? Ne Demektir?

Mal – Commodity Nedir? Ne Demektir?, Satın alınan, kiralanan veya elde edilen ürün.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Mal – Commodity nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Satın alınan, kiralanan veya elde edilen ürün.

Mal – Commodity sözlük anlamı Satın alınan, kiralanan veya elde edilen ürün.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Last Expiry First Out – LEFO Son kullanım tarihi en geç olan malın ilk çıkacağını öngören ilke (Böylece ürünün operasyonda kalma süresi daha uzun olmaktadır. Ancak depolama açısından son kullanım tarihinin geçirilmesi riski artmaktadır.)

Net Ton – Gross Revenue Tonnage (GRT) Net Tonnage Geminin yük koyma bölgeleri gibi ticarî alanlarının hacminin ölçüsü.

Raflar Arası Açıklık – Rack Unit Clearance İçine girilebilir veya içinden geçilebilir raflarda, verimli bir elleçleme yapılabilmesi için, rafa konulan malzemeler arasında bırakılması istenen dikey açıklık.

Elleçleme – Handling Malzeme boşaltma, mal kabul, seçerek ayırma, teslim – tesellüm, paket açma, bölme, istifleme, yerleştirme, yerini değiştirme, yenileme – eksik tamamlama, toplama, ambalajma, yükleme vb. işlemler.

Değişken Ürün Gözü – Floating Slot Boşaldığı zaman herhangi bir stok kalemini yerleştirmek için uygun olan yer.

Sejur Ücreti – Waiting Fee Demiryollarında ray üzeri bekleme ücreti.

Acil Durum Planı – Contingency Plan Gelecekte oluşabilecek beklenmeyen gelişmelere karşı alınacak önlemleri gösteren plan.

Zonlama – Zone Logic Toplama, yerleştirme ve ikmâl işlemlerini etkin ve verimli bir şekilde yönetmek üzere deponun belirli bölgelere ayrılması.

İkmal – Replenishment Malzemenin depolama süreci aşamaları arasında farklı ambalaj biçimleri ve/veya depolama lokasyonları hâlindeki akışının (bulunabilirliğinin – tedâriğinin) sağlanması (Örneğin paletli stoklamadan kutulu stoklamaya, kutulu stoklamadan adetsel stoklamaya geçiş gibi)

Uluslararası Standartlar Örgütü – İnternational Organization for Standardization (İSO) “Tüm teknik ve teknik dışı dallardaki standartların belirlenmesi çalışmalarını yürütmek amacıyla, 1946?da Cenevre?de kurulan uluslararası örgüt.

Özel Antrepo – Fictive Bonded Warehouse Bir firmanın salt kendine ait gümrüklü malları depoladığı antrepo tipi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.