0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance Nedir? Ne demektir?

0

Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance Nedir? Ne Demektir?

Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance Nedir? Ne Demektir?, Taşıma mesafesi arttıkça birim ton*km başına düşen mâliyetin azalacağı ilkesi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Taşıma mesafesi arttıkça birim ton*km başına düşen mâliyetin azalacağı ilkesi.

Mesafe Ekonomisi – Economy of Distance sözlük anlamı Taşıma mesafesi arttıkça birim ton*km başına düşen mâliyetin azalacağı ilkesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Lojistik – Logistics Taşımacılık, depolama, paketleme ve elleçlemeden oluşan fiziksel akış ile gümrükleme, sigorta, gözetim, stok yönetimi ve sipâriş yönetiminden oluşan hizmet akışı (Lojistik, taşıma ve depolamanın birlikte kullanımıyla başlayan ve belirtilen faaliyetlerin bütünleşik bir şekilde yapılması ile son bulan bir fonksiyondur.)

Çeki Listesi – Certificate of Weight Bir fatura kapsamındaki eşyanın, çeşitli cins ve çeşitte ve çeşitli ağırlıktaki kaplara konulması durumunda, yüklendikleri taşıtlar itibariyle her kapta ne miktarda eşyanın bulunduğunu göstermek amacıyla düzenlenen bir belge.

Net Varlıkların Geri Dönüş Oranı – Return On Net Assests Kârın, değer kayıpları gözönüne alınıp, mal varlığına bölünmesi ile elde edilen finansal performans göstergesi.

Liman – Port Yüklerin ve yolcuların aktarılması hizmetlerini sunan, diğer limanlarla bağlantıları sağlayan farklı taşımacılık türlerinin kesişim noktası.

UBAK Belgesi – ECMT Document Uluslararası kara taşımacılığı yapmak üzere başvuran şirketlere, UBAK sekreteryası tarafından belirlenen kotalara göre, ilgili ülkenin Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen belge. Ulaştırma Bakanları Konferansı (UBAK) –

Hava Konşimentosu – Airwaybill (MAWB & HAWB) IATA üyesi havayolu taşıma şirketleri tarafından düzenlenen, havayolu taşıma senedi.

Barkod – Bar Code Otomatik tanımlama teknolojisi kapsamında, bir optik okuyucu aygıt ile okunarak bilgisayar ortamına sayı, karakter ya da bunların karışımı olarak aktarılabilen, farklı kalınlıklardaki çizgi – boşluk kombinasyonları.

Uluslararası Teslim Şekilleri – İncoterms Ticarî terimlerin, uluslararası satışlarda ülkeler arasında farklı yorumlanmasının önlenmesi ile satıcılara ve alıcılara sorumluluklarını belirtmek amacıyla, Uluslararası Ticaret Odası tarafından hazırlanan ve kullanılması isteğe bağlı olan uluslararası yorum kuralları.

Navlun Bedeli – Freight Charges, Freight Rates Uluslararası taşıma için istenen ücret.

Zincir Boyu İzlenebilirlik – Pipeline Visibility Bir tedârik zinciri boyunca yükün yeri ve ortaya çıkabilecek değişiklikler hakkında doğru ve zamanında bilgi sahibi olma.

Adil Paylaşım – Fair Share Allocation Her birime gereksinimine uygun bir stok payı verilmesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.