0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ön Ödeme – Prepaid Nedir? Ne demektir?

0

Ön Ödeme – Prepaid Nedir? Ne Demektir?

Ön Ödeme – Prepaid Nedir? Ne Demektir?, Ödemenin gönderici tarafından yapılacağını belirten bir taşımacılık terimi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Ön Ödeme – Prepaid nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Ödemenin gönderici tarafından yapılacağını belirten bir taşımacılık terimi.

Ön Ödeme – Prepaid sözlük anlamı Ödemenin gönderici tarafından yapılacağını belirten bir taşımacılık terimi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Tüketici – End, Customer Ürünün en son satılarak tüketildiği müşteri.

Elleçleme – Handling Malzeme boşaltma, mal kabul, seçerek ayırma, teslim – tesellüm, paket açma, bölme, istifleme, yerleştirme, yerini değiştirme, yenileme – eksik tamamlama, toplama, ambalajma, yükleme vb. işlemler.

Doğrudan İletim – Direct Transmission – Point – to – Point Transmission Üçüncü bir şahış karışmadan verinin doğrudan yollayıcıdan alıcıya ulaşması (noktadan noktaya iletim de denilmektedir)

Lojistik – Logistics Taşımacılık, depolama, paketleme ve elleçlemeden oluşan fiziksel akış ile gümrükleme, sigorta, gözetim, stok yönetimi ve sipâriş yönetiminden oluşan hizmet akışı (Lojistik, taşıma ve depolamanın birlikte kullanımıyla başlayan ve belirtilen faaliyetlerin bütünleşik bir şekilde yapılması ile son bulan bir fonksiyondur.)

E – Ticaret – E – Commerce Mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımının bilgi ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla yapılmasını kapsayan ve sürekli gelişen işletme yaklaşımının bir parçasıdır.

İkili Anlaşma – Bilateral Agreements İki ülke arasında yapılacak programlı uçuşlara (yolcu ya da yük) izin veren ve sözkonusu ülkeler tarafından onaylanan anlaşma.

Entelektüel Mülkiyet – İntellectual Property Patenti, telif hakkı, ticarî veya hizmet markası olan ürünler.

Günlük Ücret – Per Diem, By the Day Taşıma araçlarının günlük kullanım ücreti.

Birimleştirme – Unitization Yükün konteyner, kasa, koli, balya vb. biçimlerde aynı birim ile ifâde edilmesi.

Uluslararası Güvenli Konteyner Sözleşmesi – İnternational Convention for Safe Containers (CSC) Bir fabrikanın konteyner üretebilmesi ve üretilen konteynerlerin taşımacılıkta kullanılabilmesi için Uluslararası Denizcilik Örgütü?nün (IMO) esaslarını belirlediği bir sözleşme.

Satış Bölgesi Planlama – Territory Planning Müşteri hizmet düzeyi, uzaklık, satış potansiyeli, rotalama vb. karakteristiklere bakarak, bir satış ekibine tahsis edilmiş coğrafi bölge.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.