0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Ortaklık – Partnership Nedir? Ne demektir?

0

Ortaklık – Partnership Nedir? Ne Demektir?

Ortaklık – Partnership Nedir? Ne Demektir?, Bir işte, kârı ve zararı paylaşacak şekilde, taraflar arasında yapılan anlaşma.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Ortaklık – Partnership nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir işte, kârı ve zararı paylaşacak şekilde, taraflar arasında yapılan anlaşma.

Ortaklık – Partnership sözlük anlamı Bir işte, kârı ve zararı paylaşacak şekilde, taraflar arasında yapılan anlaşma.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Geçiş Koridoru – Cross Aisle Depolarda, ana koridora dik açı ile bağlanan koridor.

Hak Talebi – Claim Lojistik faaliyetler sırasında oluşan kayıplar, hasarlar, sözleşme ihlâli veya fahiş fiyatlar nedeniyle oluşan zararın karşılanması için ileri sürülen talep.

Işıklı Toplama – Pick to Light Her bir toplama lokasyonunda bulunan ışıkların yanma durumuna göre toplamanın gerçekleştirilmesi kuralı (Sistem, toplama yapılacak sonraki lokasyondaki ışığı yakmak ve toplanacak miktarı göstermek üzere bir yazılım kullanır)

İnsanlı Elleçleme Aracı – Man – up Yüksek lokasyonlara el ile yükleme veya boşaltmayı olanaklı kılan ve bu amaçla tasarlanmış çaka.

Drop Shipping Sıfır Stok Modeli olarak da bilinen bu satın-alma terimi, satış sonrası gerçekleştirilen lojistik işlemlerinin doğrudan tedarikçi tarafından yapılmasını konu alır. Maliyet hesaplamalarındaki net kâr da, satış fiyatı – alış fiyatı olarak bulunabilir. Büyük ve tanınmış e-ticaret sitelerinde bunun örneklerini görmek mümkündür.

Paketleme Malzemesi – Packaging Material Ürünlerin taşınması ve depolanması sırasında zarar görmesini veya zarar vermesini önlemek amacıyla kullanılan malzeme.

En İyi Uygulama – Best Practice Belli bir faaliyetin gerçekleştirilmesine yönelik çok iyi sonuçlar veren ve diğer şirketler tarafından örnek alınan süreç veya sistem.

Zonlama – Zone Logic Toplama, yerleştirme ve ikmâl işlemlerini etkin ve verimli bir şekilde yönetmek üzere deponun belirli bölgelere ayrılması.

Yasadışı Sapma – İllegal Diversion Bir ülkeye ihracatı yasaklanmış olan malların, o ülkeye başka bir ülke üzerinden (dolaylı olarak) ihraç edilmesi.

Ambalaj – Packing Ürünleri dış etkilerden koruyan, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, görsellik ve kullanım ergonomisi sağlayan, içindeki ürün hakkında bilgiler bulunduran; metal, plastik, cam vb. malzemelerden yapılmış kap (İçinde ürün bulunan koruyucudur. Ürünü çarpma, ısınma, zedelenme gibi fiziksel etkilerden korur.)

Adresteki Stok Doğruluğu – Inventory Balance Location Accuracy Bir lokasyonda bir malzemeye ait stok miktarının, belirlenmiş toleranslar dahilinde olması.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.