0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Palet Havuzları – Pallet Pools Nedir? Ne demektir?

0

Palet Havuzları – Pallet Pools Nedir? Ne Demektir?

Palet Havuzları – Pallet Pools Nedir? Ne Demektir?, Bir grup firmanın paletlerini aralarında paylaştıkları sistem.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Palet Havuzları – Pallet Pools nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir grup firmanın paletlerini aralarında paylaştıkları sistem.

Palet Havuzları – Pallet Pools sözlük anlamı Bir grup firmanın paletlerini aralarında paylaştıkları sistem.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Mobil Depoculuk – Mobile Warehousing Müşteri hizmet düzeyi ve devri yüksek olan yiyecek – içecek gibi malların, özellikle yoğun satış dönemi veya saatlerinde belirli noktalarda mobil araçlar üzerinde bulundurulması.

Kara Köprüsü – Mini Land Bridge (MLB) Yerel, bölgesel ve hattâ uluslararası ticarî akışların gözönüne alınarak, kara parçasını bir köprü gibi düşünerek geçmek (Örneğin; Asya?dan Avrupa?ya Pasifik Okyanusu üzerinden gidecek bir yükün, A.B.D.?nin batı kıyısına gemiyle götürülmesi, oradan demiryolu ile Amerika kıtasını geçererk, Atlantik Okyanusu üzerinden gemi ile Avrupa?ya gönderilmesi.)

Gümrük İzin Belgesi – Clearance Tüm yasal gerekliliklerin karşılandığına ve aracın ayrılabileceğine ilişkin gümrük belgesi.

Hammadde – Raw Material Üretim süreçlerinde işlenerek son ürünü elde etmede yüksek oranda kullanılan malzemeler.

Güzergah – Route İnsan, mal, araç, hizmet veya bilginin, önceden belirlenmek üzere harekete başlama ve bitiş noktaları arasında izleyeceği yol.

Kapasite Planlama – Capacity Planning Lojistik ve tedârik zinciri gereksinimlerini doğru zaman ve yerde karşılamak üzere gerekli kaynakların temini.

Rassal Depolama Politikası – Random Storage Policy Ürünlerin hangi stok alanına depolanacağı kararlarını operatörlere ve/veya bir yazılım sistemine bırakan, ürünlerin herhangi bir lokasyona konulmasına izin veren ve etkin hacim kullanımını sağlayan politika.

Net Ton – Gross Revenue Tonnage (GRT) Net Tonnage Geminin yük koyma bölgeleri gibi ticarî alanlarının hacminin ölçüsü.

Mal Bedeline Göre Ücretlendirme – Ad Valorem “Değere göre” anlamına gelen Latince terim (Taşımacılık ücreti, taşınan malların değerlerine göre belirlenir)

Sapma – Diversion Yükün belirli bir yönde ilerlerken, alıcı, varış noktası veya rota değiştirme nedeniyle başka bir yere yönlendirilmesi durumu.

Garanti Belgesi – Certificate of Guarantee İthal edilen ve satış sonrası bakım – onarıma tâbi ürünler için bakanlıkça verilen ve ithalatı yapan firmanın satış ve satış sonrası hizmet taahhütlerini içeren belge.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.