0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Rıhtım – Wharf Nedir? Ne demektir?

0

Rıhtım – Wharf Nedir? Ne Demektir?

Rıhtım – Wharf Nedir? Ne Demektir?, Kıyıya paralel olarak inşâ edilen yükleme/boşaltma terminali.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Rıhtım – Wharf nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Kıyıya paralel olarak inşâ edilen yükleme/boşaltma terminali.

Rıhtım – Wharf sözlük anlamı Kıyıya paralel olarak inşâ edilen yükleme/boşaltma terminali.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Parça – Component Bitmiş üründe kullanılan, kullanan taraf için yarı ürün nitelikleri taşıyan malzeme (Örneğin; motor için piston, bilgisayar için sabit disk gibi.)

Çift Kullanımlı Teknoloji – Dual Use Technology Askerî değeri olabilecek ama aynı zamanda sivil amaçlar için de kullanılabilen ürün veya teknoloji (Bu durum, gümrük işlemleri sırasında önem arzeder)

Delivered Duty Unpaid (DDU) Belirtilen varış yerinde gümrük vergisi ödenmeksizin yapılan uluslararası teslim şekli kavramı.

IMDG – İnternational Maritime Dangerous Goods (IMDG) Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin denizyolu ile taşınması kurallarını içeren, bu maddelerin taşınabilmesi için, araç ve personelde gerekli belgelerin arandığı bir standart.

Aşamalı Stok – Echelon Inventory Müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere tedârik zincirinde belli bir aşamadaki stok.

ADR – Agreement on Dangerous Goods by Road (ADR) Yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin karayolu ile taşınması kurallarını içeren, bu maddelerin taşınabilmesi için, araç ve sürücülerde gerekli belgelerin arandığı bir standart.

Mallar Alındı Notu – Goods Received Note (GRN) Malzeme ve ürünleri alan tarafından düzenlenen belge.

Gemi Söküm – Ship Breaking Yararlı ömrü dolan gemilerin malzemelerinden yararlanmak üzere parçalanarak hurdalara ayrılması.

İthalat – İmport Malların bir başka ülkeden, içinde bulunulan ülkeye getirilmesi yolu ile oluşan ticaret.

Mûdi – Client Depoda malı olan müşteri.

Panelvan Yük taşımak için üretilmiş, 3 – 5 metrelik kapalı kasaya sahip, minibüse benzer hafif ticari araç (Yarı kapalı açık kasa olan kamyonette açıkta mal taşınırken, bu modelde kapalı bir depo gibi içi boş bölümde yük taşınır. Amaç olumsuz hava koşullarından malı korumak uzun süre güvenli bir şekilde muhafaza etmektir. Ayrıca ek bir frigorifik sistemle soğuk ortam gerektiren mallar da böylece korunabilir.)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.