Depo Eğitimi

Sabit Maliyetler – Fixed Costs Nedir? Ne demektir?

0

Sabit Maliyetler – Fixed Costs Nedir? Ne Demektir?

Sabit Maliyetler – Fixed Costs Nedir? Ne Demektir?, Kısa vâdede yapılan işin miktarından etkilenmeyen, sabit kalan mâliyetler.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Sabit Maliyetler – Fixed Costs nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Kısa vâdede yapılan işin miktarından etkilenmeyen, sabit kalan mâliyetler.

Sabit Maliyetler – Fixed Costs sözlük anlamı Kısa vâdede yapılan işin miktarından etkilenmeyen, sabit kalan mâliyetler.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Yükleme Boşaltma Alanı – Dock Boşaltma, mal kabul, sipâriş hazırlama, yükleme vb. amaçlar ile malzemelerin geçici olarak konulduğu alan.

Esneklik – Flexibility Tüketici taleplerini en kısa sürede, etkili ve verimli bir şekilde karşılayabilme yeteneği.

Çapraz Sevkiyat – Cross Docking Tedarikçilerden gelen malların, depo içinde yerleştirilmeden, belli bir süre içinde sevk noktalarına gönderilmesi işlemi.

Cost and Freight (C&F) Malların yüklendiği andan itibaren, satıcı tarafından alıcıya teslim edilmiş sayıldığı, ancak gideceği yere kadar navlun masraflarının satıcıya ait olduğu uluslararası teslim şekli kavramı (Sigorta dahil değildir)

Palet Havuzları – Pallet Pools Bir grup firmanın paletlerini aralarında paylaştıkları sistem.

Last Expiry First Out – LEFO Son kullanım tarihi en geç olan malın ilk çıkacağını öngören ilke (Böylece ürünün operasyonda kalma süresi daha uzun olmaktadır. Ancak depolama açısından son kullanım tarihinin geçirilmesi riski artmaktadır.)

Üretim Planlama ve Çizelgeleme – Production Planning and Scheduling Teslim sürelerini karşılayacak şekilde; kaynak, malzeme vb. kısıtları dikkate alarak, ayrıntılı ve optimize planlama ve programlama.

Lojistik – Logistics Taşımacılık, depolama, paketleme ve elleçlemeden oluşan fiziksel akış ile gümrükleme, sigorta, gözetim, stok yönetimi ve sipâriş yönetiminden oluşan hizmet akışı (Lojistik, taşıma ve depolamanın birlikte kullanımıyla başlayan ve belirtilen faaliyetlerin bütünleşik bir şekilde yapılması ile son bulan bir fonksiyondur.)

Alıcı Riski – Buyer?s Risk Ücretin ödenmesine karşın, malların istenilen koşullarda ulaşmaması riski.

Kapaksız Konteyner Gemisi – Hatchless Container Ship Ambar kapaksız kontener gemisi.

Uzatma – Extension Gerektiğinde, sözleşme süresinin belirlenecek bir tarihe kadar uzatılabileceğini belirten sözleşme maddesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.