Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) Nedir? Ne demektir?

0

Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) Nedir? Ne Demektir?

Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) Nedir? Ne Demektir?, Sevkiyata hazır durumda olan ürün.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Sevkiyata hazır durumda olan ürün.

Ürün Stoğu – Finished Goods Inventory (FGI) sözlük anlamı Sevkiyata hazır durumda olan ürün.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Değişim Mühendisliği – Reengineering, Business Process Reengineering (BPR) Maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi kritik performans ölçümlerinde etkin organizasyonel gelişmeler elde etmek için işletme süreçlerinin köklü bir şekilde yeniden düşünülmesi ve yeniden tasarlanması.

Sabit Fiyat Sözleşmesi – Fixed – Price Contract Sözleşme dönemince firma tarafından fiyat üzerinde herhangi bir değişikliğin yapılmayacağı sözünün verildiği sözleşme.

Alıcının Güzergâh Belirleme Hakkı – Buyer?s Right To Route Satıcının taşıma ücretlerini ödemediği durumlarda, alıcının taşıma rotasını belirleme hakkı.

Hızlandırma – Expediting Malların hızlandırılmış bir şekilde taşınması.

Teklif Satın-alma işlemlerine konu olan söz konusu mal veya hizmet için biçilen değeri ifade eder.

Düzenli Hat İşletmecisi – Liner Tarifeli bir düzen içinde yük taşımacılığı hizmeti veren şirketler (Örneğin; denizyolu ile belirlenmiş bir sefer programına göre sürekli hizmet veren gemi hattı işletmecileri)

İzlenebilirlik – Traceability Depoda bir yükün, giriş anından itibaren çıkış anına dek izlediği yol ile ilgili verilerin, süreç boyunca elde edilebilmesi.

CMR Karayolu Taşıma Belgesi – CMR Road Waybill, International Consignment Note CMR Anlaşmasına dayalı olarak, IRU (International Road Union) tarafından geliştirilen, karayolu taşımalarında kullanılan; birincisi göndericiye, ikincisi alıcıya ve üçüncüsü taşıyıcıya ait olmak üzere üç kopya düzenlenen standart belge.

Ortak Etiket – Compliance Labels İş ortakları tarafından kullanılan standart etiket formatları (Ortak etiketler; sevkiyat, konteyner/palet, koli veya parça etiketleri olarak kullanılır ve genellikle barkodları içerir. Barkod etiketleme yazılım ürünlerinin birçoğu artık şablon olarak düzenlenmiş olup, çok daha yaygın olarak kullanılmakta olan ortak etiket standartlarına sahiptir.)

Ortalama Ödeme Süresi – Average Payment Period Satın alınan mal ve hizmetin tesliminden, ödeme yapılana kadar geçen sürelerin ağırlıklı ortalaması.

Varış İhbarı – Notice of Arrival Yükün teslîmat yerine geldiğinde alıcıya yük ile ilgili bilgilerin (ürün, miktar, ağırlık, hacim vb.) iletildiği belge.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.