0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

X – Ray Makinası – X – Ray Machine Nedir? Ne demektir?

0

X – Ray Makinası – X – Ray Machine Nedir? Ne Demektir?

X – Ray Makinası – X – Ray Machine Nedir? Ne Demektir?, Kapalı kap içindeki malların taranarak saptanması, fotoğraflarının çekilmesi için kullanılan makinalar.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan X – Ray Makinası – X – Ray Machine nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Kapalı kap içindeki malların taranarak saptanması, fotoğraflarının çekilmesi için kullanılan makinalar.

X – Ray Makinası – X – Ray Machine sözlük anlamı Kapalı kap içindeki malların taranarak saptanması, fotoğraflarının çekilmesi için kullanılan makinalar.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Tactics – The Automated Conveying and Transfer of Intermodal Cargo Shipments İntermodal yük gönderilerinin; varolan taşımacılık sistemi ile bütünleşik ve otomatik şeklide transferi projesi.

İkili Kiriş – Beams İki ayak arasında, paletli yükleri taşıyan yatay çift kirişli yapı (Kiriş uzunlukları, yükün özelliğine (boyut ve ağırlık) göre, genellikle 1,2 – 4 m. arasında değişir.)

İzleme Temelli Ticaret – Scan Based Trading (SBT) Tedarikçilerin stok sahipliğini, perakendecilerin depolarında veya mağazalarında, ürünler satılıncaya dek sürdürdüğü, aralarında yoğun bilgi paylaşımının sözkonusu olduğu iş modeli.

Ortak Yönetilen Stok – Co Managed Inventory (CMI) Ürün dağıtımında, satıcı şirketin tedârikçi şirket ile birlikte dağıtım zincirindeki stokların yönetimini üstlenmesi.

Değişim Mühendisliği – Reengineering, Business Process Reengineering (BPR) Maliyet, kalite, hizmet ve hız gibi kritik performans ölçümlerinde etkin organizasyonel gelişmeler elde etmek için işletme süreçlerinin köklü bir şekilde yeniden düşünülmesi ve yeniden tasarlanması.

İhale Numunesi – Bid Sample İhaleyi açan şirkete verilmek üzere, ihâleye katılan tedârikçiler tarafından hazırlanan ve ihâle şartlarını karşıladığı düşünülen örnek, numûne (Bu örnekler, ihale şartlarını karşılamak üzere, test amacıyla kullanılırlar)

Bayrak – Flag Gemilerin hangi ülkeye kayıtlı olduğunu ifâde eden bez.

İthalat – İmport Malların bir başka ülkeden, içinde bulunulan ülkeye getirilmesi yolu ile oluşan ticaret.

Hızlı Tüketim Malları – Fast Moving Consumer Goods (FMCG), Consumer Packaged Goods (CPG) Görece düşük fiyatla ve yüksek devir hızıyla satılan, tüketiciler tarafından sıkça satın alınan ve stokta sürekli bulundurulan tüketim ürünleri.

Hava Konşimentosu – Airwaybill (MAWB & HAWB) IATA üyesi havayolu taşıma şirketleri tarafından düzenlenen, havayolu taşıma senedi.

Kara Köprüsü – Mini Land Bridge (MLB) Yerel, bölgesel ve hattâ uluslararası ticarî akışların gözönüne alınarak, kara parçasını bir köprü gibi düşünerek geçmek (Örneğin; Asya?dan Avrupa?ya Pasifik Okyanusu üzerinden gidecek bir yükün, A.B.D.?nin batı kıyısına gemiyle götürülmesi, oradan demiryolu ile Amerika kıtasını geçererk, Atlantik Okyanusu üzerinden gemi ile Avrupa?ya gönderilmesi.)

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.