Yalın ve Çevik Üretim – Leagile Manufacturing Nedir? Ne demektir?

0

Yalın ve Çevik Üretim – Leagile Manufacturing Nedir? Ne Demektir?

Yalın ve Çevik Üretim – Leagile Manufacturing Nedir? Ne Demektir?, 1) Değişken ve belirsiz talebi en verimli şekilde karşılamaya dayanan üretim stratejisi.2) Yalın ve çevik üretimin birlikte uygulanması yaklaşımı.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Yalın ve Çevik Üretim – Leagile Manufacturing nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı 1) Değişken ve belirsiz talebi en verimli şekilde karşılamaya dayanan üretim stratejisi.2) Yalın ve çevik üretimin birlikte uygulanması yaklaşımı.

Yalın ve Çevik Üretim – Leagile Manufacturing sözlük anlamı 1) Değişken ve belirsiz talebi en verimli şekilde karşılamaya dayanan üretim stratejisi.2) Yalın ve çevik üretimin birlikte uygulanması yaklaşımı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Mobil Depoculuk – Mobile Warehousing Müşteri hizmet düzeyi ve devri yüksek olan yiyecek – içecek gibi malların, özellikle yoğun satış dönemi veya saatlerinde belirli noktalarda mobil araçlar üzerinde bulundurulması.

İşletme Malzemesi – Consumable Material Temizlik, yakıt, yağ, kırtasiye gibi üretimde doğrudan kullanılmayan, ancak işletme için gerekli olan malzemeler.

Üretim Kaynakları Planlaması – Manufacturing Resources Planning (MRP II) Üretim gereksinimlerini karşılamak amacıyla, bir şirketin malzeme, makina, işçilik, finansman, depo, enerji vd. kaynaklarının eşgüdümlü bir şekilde ve belirli kısıt ve ölçütlere uygun olarak plânlanması ve kontrol edilmesi.

Gazete Satıcısı Problemi – Newsvendor model ; Newsboy model Değişken talebe göre tedârikçiye verilecek sipâriş miktarının belirlenmesinde kullanılan bir matematiksel stok modeli.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu – İnternational Civil Aviation Organization (ICAO) Sivil havacılık konuları ile ilgilenen, devlet temsilcilerini gerekli yasal düzenlemeleri yapmak üzere biraraya getiren Birleşmiş Milletler birimi.

Raf – Shelf, Rack Depolarda düzeni sağlamak, üzerine ürün koymak, yükseliği kullanabilmek ve malı korumak amacıyla kullanılan, sürekli sabit olan veya gerektiğinde ölçüleri ayarlanabilen, metal, ahşap veya plastik malzemeden yapılmış bir depolama donanımı.

Ana Güzergah – Main Lines Çıkış ve varış noktaları arasındaki en uygun ve en çok kullanılan yol.

Işıklı Toplama – Pick to Light Her bir toplama lokasyonunda bulunan ışıkların yanma durumuna göre toplamanın gerçekleştirilmesi kuralı (Sistem, toplama yapılacak sonraki lokasyondaki ışığı yakmak ve toplanacak miktarı göstermek üzere bir yazılım kullanır)

Yedek Parça İstifi – Field Service Parts İmalat noktasının dışında, kapalı bir alanda stoklanan yedek parça grubu.

Yetkilendirilmiş Taşıyıcı – Authorized Carrier Ürünleri genel (common) ya da sözleşmeli bir taşıyıcı ile taşıtmak için ICC (International Chamber of Commerce) tarafından yetkilendirilmiş kişi/şirket.

İstifleme Etkinliği – Stacking Efficiency Yüklerde yerleştirme için gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra, yükün yüksekliğinin, yükün konulacağı yerdeki kullanılabilir yüksekliğe oranı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.