0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Yasadışı Sapma – İllegal Diversion Nedir? Ne demektir?

0

Yasadışı Sapma – İllegal Diversion Nedir? Ne Demektir?

Yasadışı Sapma – İllegal Diversion Nedir? Ne Demektir?, Bir ülkeye ihracatı yasaklanmış olan malların, o ülkeye başka bir ülke üzerinden (dolaylı olarak) ihraç edilmesi.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Yasadışı Sapma – İllegal Diversion nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir ülkeye ihracatı yasaklanmış olan malların, o ülkeye başka bir ülke üzerinden (dolaylı olarak) ihraç edilmesi.

Yasadışı Sapma – İllegal Diversion sözlük anlamı Bir ülkeye ihracatı yasaklanmış olan malların, o ülkeye başka bir ülke üzerinden (dolaylı olarak) ihraç edilmesi.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Açılabilir Tavanlı Konteyner – Hardtop Container Standart konteynere sığmayan veya konteyner kapısından forklift veya benzeri donanım ile yüklenemeyen konteyner (Üstü açık konteynerden farkı, yüksekliği itibarıyla standart yüksekliği aşan yüklerin taşınamaması ve kapalı bir tavana sahip olmasıdır)

Besleyici Gemi – Feeder Vessel Genelde kapasitesi 1.000 TEU?dan az, yükü ana yükleme limanına götürmek amacıyla kullanılan küçük tonajlı gemi.

Alıcı – Consignee Ürünü teslim alan taraf.

Denetlenebilirlik – Auditability Verilerin, kaynak dokümanlara dayalı, doğruluğunun kanıtlanması kolay olan ve denetçilerin güvenebileceği çağdaş bir bilgi sistemleri özelliği.

Yükleme Alanı – Loading Area Yüklerin konulduğu palet, platform vb. alan.

İhale Örnek Dosyası – Bid Award File Gelecekteki fiyat teklifleri için karşılaştırabilir bilgi sağlamak veya gizli anlaşmaların olup olmadığının saptamak üzere ihaleye giren firmalara yönelik olarak hazırlanan dosya veya numûne.

İlk Giren İlk Çıkar – First In First Out (FIFO) Genellikle depolamada ve mâliyetlendirmede kullanılan, depolama için ilk giren malzemenin ilk çıkacağını öngören kural.

Toplam Tedarik Zinciri Yönetimi Maliyeti – Total Supply Chain Management Cost Tedarik zincirinin çeşitli aşamalarındaki faaliyetlerin (sipariş yönetimi, malzeme tedarik, elde bulundurma, finans ve planlama ve bilgi – işlem) maliyetleri toplamı.

Özel Antrepo – Fictive Bonded Warehouse Bir firmanın salt kendine ait gümrüklü malları depoladığı antrepo tipi.

Elle Toplama – Pick to Clear Depo yönetimi sistemlerinde, genellikle sevkiyat noktalarına göre, küçük miktarların elle toplanması kuralı (Alan kullanımı için bu kural çok yararlıdır)

Uzatma – Extension Gerektiğinde, sözleşme süresinin belirlenecek bir tarihe kadar uzatılabileceğini belirten sözleşme maddesi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.