0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Yerçekimli Konveyör – Gravity Conveyor Nedir? Ne demektir?

0

Yerçekimli Konveyör – Gravity Conveyor Nedir? Ne Demektir?

Yerçekimli Konveyör – Gravity Conveyor Nedir? Ne Demektir?, Malzemeleri, yerçekimi kuvvetinden yararlanarak taşımada kullanılan konveyör.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Yerçekimli Konveyör – Gravity Conveyor nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Malzemeleri, yerçekimi kuvvetinden yararlanarak taşımada kullanılan konveyör.

Yerçekimli Konveyör – Gravity Conveyor sözlük anlamı Malzemeleri, yerçekimi kuvvetinden yararlanarak taşımada kullanılan konveyör.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Adresleme – Addressing Depo içerisinde stoklanan ürünleri belirli bir düzen içerisinde izlemek amacıyla, malzeme konacak lokasyonların gereksinime uygun bir düzen içerisinde kodlandırılması veya numaralandırılması işlemi.

Dinamik Süreç Kontrolü – Dynamic Process Control (DPC) Süreç çıktısını eniyilemek için, süreç performansının sürekli gözden geçirilmesi ve kontrol parametrelerinin ayarlanması.

Promosyon – Promotion Satışı artırmak için yapılan yenilikler veya sunulan avantajlar.

Kâr Paylaşımlı Sözleşme – Revenue Sharing Contract Alıcı tarafından satın alınacak ürün toptan satış birim fiyatının, görece düşük bir düzeyde satıcı tarafından belirlendiği ve buna karşılık alıcının kârının bir yüzdesini satıcı ile paylaştığı sözleşme.

Parça Başı Ücret – All Commodity Rate Bir araç içinde yapılan çoklu gönderimlerde uygulanan vagon yükü/treyler yükü ücreti (Tüm masrafların gönderim başına düşen payıdır.)

Aralıklı Üretim – Discrete Manufacturing Belirli bir sipârişi ya da sürekli talebi karşılamak üzere, benzer veya farklı ürünlerin, partiler hâlinde üretim şekli (Bu üretim türünde, Parti Tipi Üretim sözkonusu olup, bir parti ürün bitmeden diğerine geçilmez. Fiilî üretim; taşıma, bekleme, kontrol vb. nedenlerle aralıklı olarak gerçekleştirilir.)

Güvenlik Stoğu – Safety Stock, Minimum Inventory Tedarik süresi ve tüketim (satış) hızında olabilecek beklenmeyen durumlar sonucunda stoksuz kalma durumuna düşmemek için tutulan stok miktarı (Optimal güvenlik stoğu düzeyinin belirlenmesinde, geçmiş veriler ve öngörülen hizmet düzeyi dikkate alınır)

Birincil Kanal Üyeleri – Primary Channel Members Tedarik zincirini yönetmek için kaynaklarını ayırmaya ve riski üstlenmeye hazır olan şirketler.

Dolaylı/Distribütör Kanalı – İndirect/Distributor Channel Şirketlerin ürünlerini önce distribütöre, distribütörün de bu ürünleri son kullanıcıya sattığı kanal.

Üretim – Production Malzeme, işçilik, enerji, makina vb. üretim kaynaklarını kullanarak kullanıcılar için yararlı ürün ve/veya hizmetler oluşturulması.

Avrupa Lojistik Derneği – European Logistics Association (ELA) Batı Avrupa?daki tüm ülkelerin ulusal organizasyonlarından olauşan ve amacı, Avrupa?daki endüstriyel ve ticarî sektörlere lojistik konularında destek veren, lojistik eğitim vb. konularda standartları oluşturan bir sivil toplum örgütü.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.