0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Yerde Stok Alanı – Floor Slot Nedir? Ne demektir?

0

Yerde Stok Alanı – Floor Slot Nedir? Ne Demektir?

Yerde Stok Alanı – Floor Slot Nedir? Ne Demektir?, Zeminde dikey ve yatay yük istiflemeye yönelik alan.

Lojistik Yönetimi Terimleri olarak kullanılan Yerde Stok Alanı – Floor Slot nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Zeminde dikey ve yatay yük istiflemeye yönelik alan.

Yerde Stok Alanı – Floor Slot sözlük anlamı Zeminde dikey ve yatay yük istiflemeye yönelik alan.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Yarı Römork – Semi Trailer Bir çekici araç tarafından çekilen ve taşıyacağı yükün özelliklerine uygun bir şekilde îmal edilen, tekerleklerin yanısıra bir destek araç yardımıyla park edilebilen, yük taşıma amaçlı karayolu taşıma aracı (Türkiye?de yanlış olarak römork yerine dorse sözcüğü kullanılmaktadır. Yaygın olarak yapılan bu yanlış kullanımın nedeni, bu sözcüğe esas teşkil eden DORSEY?in, ülkemize ithal edilen ilk yarı römorka ait marka olmasıdır.)

İç Suyolları Taşımacılığı – İnland Shipping Nehirler, göller ve kanallar üzerinde özel tip gemiler ile yapılan taşımacılık.

E – Ticaret – E – Commerce Mal ve hizmetlerin üretim ve dağıtımının bilgi ve iletişim teknolojileri vasıtasıyla yapılmasını kapsayan ve sürekli gelişen işletme yaklaşımının bir parçasıdır.

Açık Sipariş – On Order, Open Order Alınmış, ancak henüz teslim edilmemiş olan sipâriş.

İzleme – Tracking Yük, araç ve kap hareketlerinin, bir merkezden anında izlenerek kaydedilmesi.

Gümrük Birliği – Customs Union Bir veya daha fazla ülke arasında ithalat işlemlerini kolaylaştırmak, gümrük vergilerini kaldırmak ya da azaltmak, tüm ülkelerde aynı gümrük tarfesinin geçerli olmasını sağlamak amacıyla yapılan anlaşma.

Rekabetçi Fiyat – Competitive Bid Diğer tedârikçiler ile rekâbet edebilmek için bir tedârikçinin sunduğu fiyat veya hizmet.

Net Varlık Devir Oranı – Net Assets Turns Satışların oluşmasında varlıkların ne kadar hızlı bir şekilde kullanıldığının ölçüm oranı (“Toplam gelirler / Toplam net varlıklar” şeklinde hesaplanır)

Beyan Tutarı – Declared Value Göndericinin beyan ettiği mal değeri.

Drop Shipping Sıfır Stok Modeli olarak da bilinen bu satın-alma terimi, satış sonrası gerçekleştirilen lojistik işlemlerinin doğrudan tedarikçi tarafından yapılmasını konu alır. Maliyet hesaplamalarındaki net kâr da, satış fiyatı – alış fiyatı olarak bulunabilir. Büyük ve tanınmış e-ticaret sitelerinde bunun örneklerini görmek mümkündür.

Lojistik Maliyetleri – Logistics Costs Lojistik operasyonlar sırasında oluşan taşıma, depolama, stoklama, sipâriş işlemleri ve idarî giderlerden oluşan mâliyetler.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.