Yük Nedir? Yük Ne demektir?

0

Yük Nedir? Ne Demektir?

Yük, Taşınan mal, ürün veya eşyadır.

Lojistik terimi olarak Yük nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Yük

Yük sözlük anlamı Taşınan mal, ürün veya eşyadır.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Ürünlerin Depolanması Adreslenmesi (Put Away) Depoya gelen ürünlerin mal kabul işlemi yapıldıktan sonra, depodaki stok lokasyonlarına fiziksel taşınarak konulması, sistemsel olarak da taşıma kabının kimliği ile adres kimliğinin eşleştirilmesi işlemleridir.

İhracat (Import) Malların içinde bulunulan ülkeden başka bir ülkeye gönderilmesi yolu ile oluşan ticarettir.

Tehlikeli Madde Sağlığa, güvenliğe ve bulunduğu ortamdaki diğer malzemelere zarar verme riski olduğu için taşıma ve depolama sırasında özel önem verilmesi gereken malzemedir.

Low-bed (Deve Boynu Treyler) Ağır iş makineleri ya da özel proje yükleri gibi uluslararası ve yurt içi karayolu taşıma yönetmeliğine göre standartların dışında, normal kamyonların veya tırların taşıyabilecekleri uzunluk, yükseklik, genişlik ve tonajdan farklı olan yüklerin taşınmasını sağlayan yarı römorktur.

Ana Konşimento (Master Airway Bill – MAWB) Havayolu taşımalarında gerçek göndericiden gerçek alıcıya yapılan gönderilerde kullanılır.

Ham madde Üretim süreçlerinde işlenerek son ürünü elde etmede yüksek oranda kullanılan malzemelerdir.

Fiktif (Fictive) Özel firmanın salt kendine ait gümrüklü malları depoladığı antrepo tipidir.

Kontrat Lojistiği Lojistik hizmet sağlayıcı şirket ile müşterilerle sözleşmeye bağlı olarak lojistik operasyonların dış kaynak kullanıp gerçekleştirilmesidir.

Barkod Otomatik tanımlama teknolojisi kapsamında, bir optik okuyucu aygıt ile okunarak bilgisayar ortamına sayı, karakter ya da bunların karışımı olarak aktarılabilen, farklı kalınlıklardaki çizgi-boşluk kombinasyonlarıdır.

Vinç (Crane) Ağır yük kaldırmaya ve bir yere taşımaya yarayan araçtır.

İkmal (Replenishment) Malzemenin depolama sürecinde, farklı ambalaj biçimlerinde ve/veya depolama lokasyonlarında bulunabilirliğinin sağlanması için yapılan depo içi transfer işlemidir.
İntranet: Şirket birimleri arasında veri değişimini sağlamak üzere bilgisayar ağlarının birbirine bağlanması.

Lojistik Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.