3 ATM ne demek?

0

3 ATM ne demek?

3 ATM, 3 atmosfer basıncı anlamına gelir, genellikle saatlerin üzerinde yazar ve 3 atmosfer basıncına dayanıklı olduğunu ifade eder bu da 30 metre ve 100 feete tekabül eder. Günlük kullanımlarda yağmurdaki ıslanmalar, su sıçramaları ve hafif su temaslarında dirençlidirler, fakat yüzmeye ve dus almaya karşı dayanıklı değildirler. Saatinizde dikkat etmemiz gereken ilk nokta saatin üzerinde “Water resistant” yani su geçirmez yazısının yazıyor olması.

Saat gövdesinde bu ibareyi göremediğiniz saatler gerçekten su geçirmez olmayabilir. 
Üzerinde “Water resistant” ibaresi yer alan saatiniz havuzda, denizde su geçirmez diye bir kaide yok. Saatinizi hangi su şartları altında kullanabileceğinizi öğrenmek için de yine “Water resistant” yazısının yanında yer alan su geçirmezlik ibaresine dikkat etmeniz gerekiyor. Saat gövdesi üzerinde yazan 5 ATM veya 5 Bar ya da 10 ATM 10 Bar yazıları saatin su geçirmezlik derecesini ifade ediyor.

10 ATM veya 10 Bar ne demek?

Saatlerin 100 metre veya 330 feete kadar dayanıklı olduğu anlamına gelir. Günlük kullanım ve havuzda yüzmeye uygun dayanıklılık seviyesindeki saatler içindir. Tramplenden atlamaya, yüksek basınca veya su sporlarına uygun değildir.

20 ATM veya 20 BAR ne demek?

Saatlerin 200m veya 660 feete kadar dayanıklı olduğu anlamına gelir. Tramplenden atlama, yüksek basınç ve su sporlarına dayanıklılık için gereken en düşük basınç seviyesidir. Bu koşullara dayanıklı olabilecek nadir saat türüdür ve “Dalgıç”(Diver) saatleri olarak adlandırılır. Günümüz saatleri ihtiyaçlara göre belirli ölçülerde suya karşı dayanıklı olmak zorundadır. Bir saatin içine su alabileceği kritik noktalar kapak,cam-çerçeve kasa bağlantı noktaları,tepe ve tüm diğer kullanım butonlarıdır. Saatin suya ne kadar dayanıklı olduğu fabrika testlerinde belirlenir ve “metre-su basıncı” cinsinden ifade edilir. Bu ölçünün o saatin dalabileceği derinlikle bir ilgisi yoktur.

Örneğin: 30 metre ibaresi bulunan saatlerde sadece el ve yüz yıkamak, 50 metre ibaresi bulunan saatlerde oto yıkamak ve duş yapmak,100 metreye dayanıklı saatlerde sadece yüzmek, 200 metre ibareli saatlerde ise amatör dalış yapmak mümkündür. Profesyonel dalış için ise sadece 500 metre ve üstü ibareli saatler uygundur. Suyla temastan önce tepe kapalı konuma getirilmelidir. Ayrıca tepenin kilitenebilme özelliği varsa, tepeyi kilitlemekte gerekir. Deri kayışlı saatlerin de sudan uzak tutulması gerekir.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.