Ergenekon nedir?

0

Ergenekon nedir?

Ergenekon; Türkiyede faaliyet gösterdiği 2000li yıllardan beri bilinen gizli silahlı örgüte verilen isimdir. Ergenekon örgütü terorizm ile suçlanmaktdır.

Ergenekonun devletin güvenlik güçleri içerisinde örgütlendiği  düşünülüyordu. Örgütün içerisinde asker, polis, gazeteci, akademisyenler olduğu iddaa ediliyor.

Devletin içinde yeni bir devlet olan bu örgütlenmeye “derin devlet” deniyor.

Ergenekon operasyonu nedir?

Ergenekon Operasyonu, Türkiyede faaliyet gösterdiği iddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik operasyon. Örgüte üye olmakla suçlanan 300ü aşkın sanık İstanbuldaki ağır ceza mahkemelerinde açılan davalarda yargılanmış/yargılanmaktadır

Ortaya çıkışı

“Ergenekon” kavramı, ilk olarak Can Dündar ve Celal Kazdağlının, Show TVde yaptığı 40 dakika adlı programın devletin içindeki yasadışı yapılanmaların tartışıldığı 7 Ocak 1997 tarihli bölümünde dile getirilmiştir. Programın konuklarından Erol Mütercimler, Ergenekonu 12 Mart döneminde işkenceli sorguların yapıldığı Ziverbey Köşkünün komutanı olarak tanınan ve 1991 yılında bir Dev-Sol militanı tarafından öldürülen emekli Tümgeneral Memduh Ünlütürkten duyduğunu Ergenekonun içerisinde subaylar, emniyetçiler, profesörler, gazeteciler, işadamlarının olduğu; çeteler olarak tanımlanan küçük birimlerin Ergenekonun içindeki birer parça olduğunu iddia etmiştir.

Eylemleri

Bazı iddaalara göre örgüt 2003-2004 yıllarında Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetini devirmeye yönelik darbe planları oluşturmuştur. 2006da danıştaya yapılan sadırıyı, 2007 yılında Malatyada üç Hristiyanın öldürüldüğü Zirve Yayınevi katliamını bu örgütün gerçekleştirdiği iddaa ediliyor.

Çeşitli suikast planlarınında örgüte yönelik operasyonlarda ele geçirildiği söylenmektedir.

Ergenekon ile ilgili ilk bilgiler

Ergenekon ile ilgili ilk bilgiler gazeteci Tuncay Güneyin 2001de bir otomobil dolandırıcılığı soruşturması kapsamında ev ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan belgelerle elde edildi. İddia edilen Ergenekon örgütüne yönelik ilk soruşturma ise 12 Haziran 2007de Ümraniyede bir gecekonduda 27 el bombası bulunması sonucunda başladı. İlk duruşması 20 Ekim 2008de Silivri Cezaevindeki duruşma salonunda görülen davalarda 400 civarında sanık Ergenekon üyesi olmakla suçlanmaktadır.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi aldığı bir ara kararla Ergenekon örgütünün varlığının kesinlik kazanmadığını ve yargılama sonucu açıklığa kavuşacağını belirtmiştir.

Ergenekonun yaptığı yada yaptırdığı iddaa edilen eylemler

1. Darbe girişimi,

2. Danıştay Saldırısı,

3. Zirve Yayınevi katliamı,

4. Suikast planı iddiaları.

Davalar

1. Ergenekon davası ana dava olarak sürmektedir.  Birinci ve ikinci Ergenekon davalarını birleştirmiştir

2. Poyrazköyde bulunan mühimmat davası sürmektedir.

3. Malatya Ergenekonu/Zirve Yayınevi katliamı davası sürmektedir.

4. Erzincan davası sürmektedir.

5. Oda tv davası sürmektedir.

6. Adil yargılamayı etkileme davası sürmektedir.

7. OYAK Güvenlik/Danıştay saldırısı delillerinin karartılması davası sürmektedir.

8. Haberalın taburcu edilebileceğine dair sağlık raporunun gizlenmesine ilişkin dava sürmektedir.

Dış bağlantılar

Ergenekon operasyonu nedir?

Ergenekon destanı nedir?

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.