FCA nedir?

0

FCA nedir?

FCA, (Free CARRIER) satıcının ülkesinde teslim yeri belirtilerek, taşımacıya teslim.

Satıcı, ihracat formalitelerini yerine getirdikten sonra malları alıcının, belirttiği yerde, yine alıcı tarafından belirtilen taşımacıya teslim ederek yükümlülüklerini yerine getirir. Alıcı tarafından kesin bir teslim noktası belirtilmediği hallerde, satıcı öngörülen bölge veya taşıma menzili gerisinde bir noktayı teslim noktası olarak belirleyebilir.

‘Taşıyıcıya teslim’ yönteminde ihracatçı, malları gümrükten geçirip, alıcı tarafından belirlenmiş olan nakliyeciye teslim etmekle yükümlüdür. İhracatçının yükümlülüğü, malını nakliyecie, ithalatçının ülkesinde teslim ettiği anda son bulur.

Eğer ihracat anlaşması kapsamında, malın nakliyeciye nerede teslim edeceği net biçimde belirtilmemiş ise, satıcı malını, sözlü olarak kararlaştırılmış bulunan yerin yakınlarında bir yerde teslim edebilir.

Bu terim ile satıcının teslim yükümlülüğü, malların ihraç gümrüğünden geçirilip, alıcı tarafından belirlenen taşıyıcıya, belirlenen yer yada noktada teslimi ile son bulur. Eğer alıcı tarafından kesin bir teslim yeri belirtilmemişse, satıcı taşıyanın malları teslim alacağı yer civarında bir yer belirleyebilir. Ticari uygulamalar taşıyıcı ile sözleşme yapılabilmesi için satısının yardımını gerektirirse (Örneğin demir ve hava yolu taşımacılığında) satıcı riziko ve masraflar alıcıya ait olmak üzere hareket edebilir.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.