Laminant nedir?

0

Laminant nedir?

Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemeye laminat denir. Laminat çok geniş kullanım alanı ve üstün özellikleri olan bir malzemedir. Avrupada yonga levha üreticileri tesislerinde yaptıkları ek yatırımlarla levhalarını boyutlandırılmış yarı mamül veya genellikle kaplanmış halde pazara sunmaktadır.

Laminat malzemenin belirli bir pazar payına sahip olması, çeşitli profillerde işlenmiş, mobilya türlerine olan talebin artması, çok geniş desen imkanları sunan ve çok fazla avantajlar sunan bu malzemenin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamıştır.

Laminat parke ve lamine parke arasındaki fark nedir?

Lamine parkenin, laminat parkeden en önemli farkı; laminat parkede arada MDF kullanılır, doğal parke değildir. Lamine parkede ise aradaki malzeme % 100 ağaçtır. Lamine parke, laminat parkeden bu yüzden daha pahalıdır. Laminat sıkıştırılmış talaş üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıdır. Parke olarak değil, parke alt başlığında kullanılan güzel görünüşlü bir kaplama malzemesidir.

Laminat parke

1. Üst katman (cila tabakası)
2. Kağıt tabaka
3. HDF tabakası
4. Denge kağıdı

Lamine parke

1. Üst katman optimum 4 mm ağaç
2. Orta katman 8 mm ağaç
3. Alt katman 2 mm ağaç

Anlaşılacağı gibi lamine parke %100 organik bir malzeme olan ağaç’tan üretilmektedir. İmalat esnasında kullanılan ağaçlar kurutma ve iklimleme tabir edilen işlemlerden geçtikten sonra birbirlerine 90 derece dik gelecek şekilde (suyuna ve sokara sına) preslenirler. Bu işlem ağaçların rutubet aldığı takdirde çalışma riskini minimuma indirir. Üzerindeki 4 mm ahşap tabaka dan dolayı defalarca sistire ile yenilenebilirler.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.