Makat ne demek?

0

Makat ne demek?

Anüs ya da bilinen diğer ismi ile makat, sindirim sisteminin sonunda bulunan ve atıkların çıkartılmasını sağlayan önemli bir organdır.

Anüsün açılması ya da kapanmasında büzgen kaslar görev alırken dışkılar anüs yoluyla dışarı atılmaktadır. Anüsün dışkılama sırasında açılması ve kapanması büzgen kaslar tarafından sağlanmaktadır. Vücutta sindirim sisteminden sonra atıkların dışkılaması anüs yoluyla gerçekleştirilir.

Anüsün görevleri nelerdir?

Anüs, sindirim sisteminde ayrılan yarayışsız olan maddelerin dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Anüsün yapısında sinir, damar ve kaslar bulunmakta ve bu sistem karmaşık bir şekilde dışkının dışarı atılmasını sağlamaktadır.

Anüs de bulunan büzgen kaslar, ihtiyaca göre anüsün açılıp kapanmasını sağlamaktadır. Halka şeklinde bulunan sfinkter kasları, katı halde bulunan dışkının kontrol edilmesini sağlamaktadır. Anüs, sinirler sayesinde atıkların gaz, katı ve sıvı olması konusunda önemli bir ayrıma sahiptir.

Anüs, teknik olarak sindirim sisteminin sonunda yer almaktadır. Fakat vücutta iki kalça arasında bulunan halka şeklindeki yapıyı oluşturmaktadır.

Sözlükte “makat” ne demek?

1. Kıç; minder yüzü, minderin üzerine yayılan kumaş.
2. Anüs, dışkılık, şerç.
3. Minderli alçak sedir.

Makat kelimesinin ingilizcesi

n. anus
Köken: Arapça

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.