MCC nedir?

0

MCC nedir?

MCC nin açılımı Motion Control Chart dır. Türkçe hareket kontrol grafiği anlamına gelmektedir. Hareket kontrol sistemleri programlama tekniğidir.

MCC panosu nedir?

Motorların, pompaların, fanların otomatik veya manuel olarak, uzaktan veya yakından kontrolünü sağlayan panolardır. Sistem içinde motorların beslenmesi ve kumanda edilmeleri MCC panoları ile yapılmaktadır.

MCC panoları, ana besleme üniteleri ve kumanda için gerekli ekipmanları  içerir. Ayrıca PLC, merkezi otomasyon ve SCADA sistemleri için gerekli haberleşme altyapısına sahiptir. Sistem sahadaki motorları ve tüm elektrikli ekipmanların aşırı gerilim düşümü ve yükselmesine karşı otomatik olarak korur.

MCC panolar nerelerde kullanılır?

Alışveriş merkezleri, fabrikalar, akıllı binalar, arıtma tesisleri, pompa istasyonları, ulaştırma tesisleri gibi motor kullanımının yoğun olduğu tüm alanlarda geniş kullanım olanakları bulunmaktadır.

Merkel Hücresi Karsinomu (MCC) nedir ?

Merkel hücresi karsinomu (MCC) deri hücrelerinin kontrol edilemeyen büyümesi sonucu oluşur. Vücudun güneş alan kısımlarında, birkaç hafta ya da ayda büyüyen, sert, ağrıya yol açmayan, kırmızı renkli bir şişlik olarak kendini gösterir.

Bu hastalık genelde 60 yaş ve üstü bağışıklıksistemi zayıf kişilerde görülüyor ve yapılan araştırmalara göre hastalığa yakalanan 1500 kişinin üçte biri ölümle neticeleniyor.

Son araştırmalar, deride MCC’nin yüzde 80’inin merkel hücresi polyoma hücresi olarak adlandırılan ve bu kanserin büyümesi ile alakalı bir virüs ihtiva ettiğini gösterdi.

Bilim adamları, vücudun MCC kanser hücrelerini yok etme kabiliyeti konusundaki bilgilerini artırarak, gelecekte bu hastalığa karşı bir aşı geliştirmeyi umuyor.

Multi Crew Cooperation Eğitimi (MCC Course) nedir?

Pilotların birbirleri olan iletişimlerini farklı uçuş senaryoları anında nasıl sağlayabileceklerine yönelik uygulamalar yapılmaktadır. MCC eğitiminin amacı bir takımın parçası olarak çalışabilme bilincini geliştirmektir. Bu eğitim etkin ve net iletişim kurmak için teknikler içermektedir.

MCC eğitimi teorik yer dersi ve simülatör uygulaması olmak üzere iki farklı bölümden oluşmaktadır. Örneklemeler ile Standart işletme prosedürlerininde aktarılabileceği MCC eğitimleri sayesinde, pilotlar PF (pilot Flying) ve PNF (Pilot Not Flying), PM (Pilot Monitoring) görevleri esnasında iş yükü dağılımını kontrol edebilmeyi öğrenmektedir.

MCC eğitiminin amaçları karar verme, iletişim, görev dağılımı, checklist kullanımı, ortak idare, ekip çalışması ve uçuşun tüm fazlarında; normal, anormal ve emercensi durumlarda ekibin birbirini desteklemesidir.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.