Moda nedir?

0

Moda nedir?

Toplum hayatının çeşitli alanlarındaki geçici yeniliklerdir. Moda en çok giyinmede, tuvalette, mobilyada kendisini gösterir.

Fakat bu değişiklikler daha çok giyim, kuşamda olduğu için moda denince kıyafet akla gelir. Kadın ve erkek kıyafetlerindeki moda değişikliklerini dünyanın sayılı büyük modacıları düzenler. Bu alanda Paris kadın, Londra da erkek modasının merkezidir. Hayat şartlarındaki değişiklikler, kitaplar, filimler, savaş, kıtlık, bolluk gibi olaylar modaya geniş etki yapar.

Moda, oluşturulmaya çalışılan yeni alışkanlıklardır. Zamana bağlıdır. Alışkanlık hem modanın yıkmaya çalıştığı hemde yapmaya çalıştığı şeydir. Önceki alışkanlığı yıkıp yerine yeni alışkanlıklar koyma çabasıdır. Genelde tüketim oluşturmak lehinde çalışan liberal ekonominin bir elemanıdır ama yinede sadece takılarla ve giysilerle modayı tanımlamak çok sığ olur.

Moda akım demektir aynı zamanda. Dönemin edebiyat akımı o anın modasıdır. Spikerlerin konuşma tarzı o dönemin modasıdır. Kanalların para dağıtmak ve reyting kapmak için girdikleri yarışta kullandıkları yarışmalar bu dönem televizyonlarının moda yayınlarından sayılabilir. Bu dönem dizilerin modasıdır.

Çağımız moda diye adlandırdığımız yeni şeylerin neredeyse son bulduğu bir çağdır. Modanın isimlendirilmesinin üzerinden yaklaşık 400 yıl geçti bana göre. Ucu ta 30 yıl savaşlarına uzanır modanın. Bu dönemde farklılaşma adına askerlerde kullanılan giysilerden sonra modanın isimlendirilmesi yapıldı.

Son 20 yıldır çıplaklık boyutuna gelen tekstil modası inanılmaz şeyler yapıyor. Bu devirde yeni renk icad edilemeyeceğine göre döngü başlamış demektir. İnsanlar bugün moda dedikleri şeyi en uzun 60 yıl sonra moda kabul ederek adına muhteşem diyecekler. Moda iyi giyinmek isteyen yada istemeyen herkesin içinde olduğu bir alandır.

Bu arada sanatsal anlamdaki moda kavramının dışında moda tüketim oluşturma çabasıdır aslında. Yani maksadını yerine getiren elbiselerden maksatlarının dışında şeyler beklendiğinden oluşan bir tüketim. Yeni moda artık eski moda. Ya da yeni moda artık teknoloji. Rengi değişen elbise yapmak bile bu modayı durdurmaktan çok uzak kalır. Neden çünkü biri sağ omzu açıkta bırakıyor diğeri sol omzu. E ne farkı var demeyin farkı moda olması.

Modayla çok ilgilenmiyor olabilirsiniz, moda programlarını izlemiyor ve moda sitelerine girmiyor olabilirsiniz ama bu sizin modadan geri kalmanıza sebep olmaz dışarı çıkıp “aaa çok güzel bir çeket gördüm onu hemen almalıyım” dediğiniz an modanın içinde yaşıyorsunuz demektir. Moda zevkten zevke , yaştan yaşa değişir. Kendinize yakışanı giymek ise her şeyi değiştirir.

Sözlükte “moda” ne demek?

1. Değişiklik gereksinmesi ya da süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik.
2. Belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlük.
3. Geçici olarak yeniliğe ve toplumsal beğeniye uygun olan.

Cümle içinde kullanımı

Köy romanı modası.

Moda kelimesinin ingilizcesi

n. fashion, vogue, manner, style, mode, custom, trend
n. fashion, style, mode; trend, fad
n. mode, fashion; vogue, style; wear
Köken: İtalyanca

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.