Saksı güzeli nedir?

0

Saksı güzeli nedir?

Bir süs bitkisidir. Yaprakları etli olur. Çiçekleri bir sap üzerinde başak şeklindedir. İkiçeneklilerdendir. Damkoruğugillerdendir. Ana vatanı Orta Amerika ile Güney Amerikanun kuzey bölgeleridir. Tüm dünyaya yayılmış 150 civarında türü bulunmaktadır. Etli ve sulu bitki türlerindendir. Eçeverya türleri çok iyi salon ve balkon bitkileri olup eskiden beri Türk bahçelerinin özellikle havuz kenarlarını süsleyen çiçekler arasında yer almışlardır.

Çoğu eçeverya türü gövdesiz ya da çok kısa gövdelidir. Etli yaprakları donuk yeşilden parlak pembeye ve hatta mora kadar renklerde, 40 cm çapı bulan rozetler oluştururlar. Bu rozetin üzerinde uzayan saplarda açan uzun ömürlü çiçeklerinin rengi, eçeveryanın türüne göre kırmızı, pembe yada turuncu olur. Çiçek açma mevsimi de türlere göre ilkbahar, yaz ya da sonbahar olarak değişkenlik gösterir. Eçeveryaların yeni yetişmekte olan küçük örnekleri, çiçekçilerde satışa çıkarılmaktadır.

Organik madde bakımından zengin topraklar Eçeverya için idealdir. Humus bakımından zengin, nemli ve geçirgen karakterli toprakları tercih edebilirsiniz. Bitkinizin gelişimi bu tür topraklarda çok daha iyi olacaktır. Toprak nemi bitki için oldukça önemlidir. Ayrıca normal bahçe toprağına yaprak ve odun çürüntüsü, perlit ve gübre karışımı da yaparak kendiniz de toprağını hazırlayabilirsiniz.

Saksı güzeli bitkisinin sulamasını düzenli olarak yapmanız gerekecek. Özellikle de yazın sıcak havalarda bitkinizin su ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Fazla susuz kalması bitkinin görünümünde bozulmalar, yapraklarında sararmalar meydana gelmesine neden olacaktır. Mümkün oldukça bitkinizin suyunu aynı saatlerde vermeye özen gösterin. Örneğin belirli aralıklarda sabah saat 10 gibi sulama yapmak bitki için çok faydalı olacaktır.

Tabi yazın su miktarı artırılmalı ancak sonbahar döneminden itibaren kademeli olarak verilen su azaltılmalıdır. Bunun nedeni ise kışın bitkinin su gereksiniminin azalmasıdır. Kışın aşırı sulama sonucu bitkinizin çürümesine neden olabilirsiniz. Kışın saksı toprağının yüzeyine bakın. Eğer nemli ise o nem gidene kadar sulama yapmayın. Eğer nemi geçmişse az miktarda fazla olmadan sulamasını yapın. İdeal sulama şekli bu şekildedir.

Gelelim eçeveryanın ışık ihtiyacına: Eçeverya aydınlık ve havadar yerleri sever. Bu yüzden bitkinizin gelişimi için aydınlık ve güneş ışığı alan bir yer olması gerekiyor. Ayrıca bulunduğu yeri de havalandırmanız çok daha iyi olacaktır. Tabi sık sık olmak zorunda değil ancak belirli zaman aralıklarında yapmak faydalı olacaktır. Soğuklara karşı da kısmen hassas olan bitki kışın en düşük 5c dereye kadar dayanabilmektedir.

Yetiştirilmesi için gereken şartlar

Toprak: Eçeveryalar zengince karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, bahçe toprağına yaprak çürüntüsü ve kaba deve kumu karıştırılır.

Su: Çiçek açtığı dönemlerde bol bol sulanmalı, çiçek açma dönemi bitince verilen su biraz azaltılmalıdır. Kışın bitkiye daha az su verilir.

Işık: Eçeveryalar, güneşli, havadar ve çok aydınlık yerleri severler.

Sıcaklık: Serin ortamları seven bitki, kışın en düşük 5Cye kadar dayanabilir.

Gübre: Ayda bir kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: İki yılda bir ilkbahar mevsiminde kökleri saksısını doldurmuşsa, bitkinin saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilirken, yukarıda tanımı verilen uygun toprak eklenir. Artık saksı değiştirilmek istenmiyorsa, kökleri zedelenmeden  özenle tüm toprağı çıkarılır, kökleri biraz kırpıldıktan sonra uygun toprak eklenerek aynı saksıya dikilir.

Sözlükte “saksıgüzeli” ne demek?

1. Damkoruğugillerden, yaprakları etli, çiçekleri başak biçiminde bir süs bitkisi (cotyledon umbilicus).

Saksıgüzeli kelimesinin ingilizcesi

pennywort, navelwort

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.