Serumen nedir?

0

Serumen nedir?

Serumen (Kulak kiri) yada Buşon; dış kulak yolunun 1 cm’lik dış bölümündeki cildin yağ ve ter bezlerinin ifrazatı ile epiteldöküntülerinin karışımından oluşur.

İnsalar kulakları sayesinde sesleri ayırt etme yetisine sahiptirler. Dış Kulak yapısı gereği  Dış kulak, kulak kepçesi ve dış kulak yolundan meydana gelmektedir. Serumennin bilinen diğer adları “Buşon” ve “Kulak kiri” dir. Serumen (Kulak kiri) yada Buşon gerçek anlamda kir değildir. Dış kulak yolundaki cildin salgısıdır.

Dış kulak yolu (kulak kanalı), kum saatine benzer, orta kısmında daralır. Bu yolun dış kısmındaki derinin içerisinde, kulak salgısını oluşturan özel salgı bezleri bulunur. Salgının görevinin toz ve kum parçalarını tutarak zara ulaşmalarını engellediği varsayılır. Genellikle salgı kurur ve içerdiği toz ve kumla birlikte kulak dışına atılır. Veya, silinip alındığı kulak kepçesine doğru kayar. Buradaki kurumuş birikintiye “Serumen (Kulak kiri) yada Buşon” adı verilir.

Dış kulak yolu nedir?

Dış kulak yolu, kulak kepçesi ile kulak zarı arasında, tünel şeklindeki kısma verilen isimdir.

Serumen (Kulak kiri) yada Buşon bir salgıysa bu salgı ne işe yarıyor

Bu salgı dış kulak yolundaki cildi infeksiyonlardan korumaya yöneliktir ve dışarıdan gelen toz ile diğer partikülleri tutar. Dış kulak yolu cildindeki dışa doğru olan hareketlerle kulak kepçesine doğru atılır. Kulak salgısının koyu olması, tozlu ortamlarda bulunma veya salgının dışarıya atılmasına engel faktörler birikime yol açarlar.

Kulak salgısı, kulak yolunu koruduğu ve geçici bir koruyucu sıvı tabakası oluşturduğu için faydalıdır. Kulak salgısının yokluğu, dış kulak yolunun kurumasına ve buna bağlı kaşıntılara sebep olur. Kulak kiri (Serumen) normal miktarlarda olduğu sürece sağlıklıdır ve koruyucu, kayganlaştırıcı, anti bakteriyel özelliklerde olan bir maddedir.

Serumen (Kulak kiri) yada Buşon temizlenir mi?

İdeal şartlar altında kulağınızı temizlemeniz gerekmez. Çoğunlukla kulak kanalı kendi kendini temizler; bu, kulak zarından kulak kepçesine kadar derinin ve birikintilerin yavaş yavaş dışa doğru doğal bir mekanizmayla süpürülmesi ile olur. Eski kulak birikintisi devamlı olarak kulak dışına doğru süpürülür, burada kurur ve düşer. Bu işlem biraz yavaş gerçekleşir. Uzun süre kalmış kulak kiri genellikle kurulaşır, incelir; çiğneme ve çene hareketlerinin yardımıyla kulak zarından dışarıya doğru taşınarak dışarı düşerler.

Serumen (Kulak kiri) yada Buşon kim tarafından nasıl temizlenir?

Kulak birikintisi çok olup dış kulak yolunu tıkayarak işitmeyi bile engelleyecek duruma gelebilir. Bu durumda hekim, kulağı aspiratörle, özel aletlerle veya yıkayarak temizler. Bu temizleme işlemi öncesinde birikintiyi yumuşatacak ilaçlar kullanılmasını da isteyebilir. Böyle bir durumunuz olduğunu biliyorsanız, hekime gitmeden “gliserin” gibi yumuşatıcı damlalardan kullanabilirsiniz.

Serumen (Kulak kiri) yada Buşon neden birikir?

1. Hastanın kulağını temizlemek için yabancı cisim sokması

2. Tozlu ve kirli ortamlarda çalışma

3. Dış kulak yolunda darlık nedeniyle buşonun dışarı atılamaması

4. Denize girme veya banyo sırasında dış kulak yolundaki az miktardaki salgının şişmesi

Sıkışmış buşon yada sıkışmış serumen nedir?

Buşon dış kulak yolunun dış,  yani kulak zarından uzak, kısmında salgılanması nedeniyle normal hallerde her hangi rahatsızlığa neden olmamaktadır. Fakat bazı hastalarda salgının fazla oluşu, dış kulak yolunun darlığı ve hastanın kulak pamuğu gibi cisimlerle kulak temizleme alışkanlıkları nedeniyle kulak kiri dış kulak yolu kanalı boyunca birikmekte ve kulak zarı üzerine ulaşa bilmektedir. Bu duruma Sıkışmış Buşon yada Sıkışmış Serumen denilmektedir.

Sıkışmış buşon yada sıkışmış serumen belirtileri

1. Kulak ağrısı, kulakta dolgunluk ve kulakta tıkanıklık hissi

2. Kısmi ve ya giderek artan işitme azlığı

3. Çınlama, kulakta zil veya gürültü sesi

4. Kulak kaşıntısı, kulaktan kötü koku gelmesi ve koyu renkli kulak akıntısı

5. Kuru öksürük

Kulağımızı nasıl temizlemeliyiz?

1. Kulak temizliği, dış kulağın bir bezle silinmesi şeklinde yapılmalı

2. Dış kulak yolunda pamuklu çubuklar da dahil hiçbir yabancı cisim kullanılmamalı

3. Kulak kiri tıkanıklıklarının çoğu kulağa birkaç damla bebek yağı ya da gliserin damlatmakla yumuşatılmalı

4. Doktor tarafından su ile yıkama ile kulaklarımızı temizlemeliyiz.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.