SPF 20 nedir?

0

SPF 20 nedir?

SPF sun protection factor (yani güneş koruma faktörü) demektir. SPF 20, koruma faktörü 20 olan güneş kremini ifade etmektedir.

Güneş kremleri SPF 2den başlamakla birlikte, en yaygın olarak piyasada satılan koruma faktörleri SPF 15, SPF 20, SPF 25, SPF 30 ve SPF 50dir. (Genellikle düşük değerler bronzlaşmak için kullanılan yağlarda ve kremlerde bulunmaktadır.)

Bu değerler bize güneşten korunma süremizin kaç kat arttığını göstermektedir. Örneğin SPF 30 kullanırsanız kreminiz sizi güneşe karşı 30 kat daha uzun süre koruyacaktır. Yani hiç krem sürmemiş birinin 10 dakikalık yanma süresi, SPF 30 güneş kremi ile 300 dakikaya kadar uzayabilmektedir.

SPF 15 UVB ışınlarının yaklaşık %94ünü, SPF 30 ise yaklaşık %97sini önlemektedir. (SPF 45-50lere çıktığımızda ise bu oran sadece %1-2 artarak %98lere ulaşmaktadır.) Peki en yüksek SPF en iyisi denilebilirmi?

Aslında tam olarak böyle diyemeyiz. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var; SPF 50nin SPF 30a göre zararlı ışınlardan koruma oranının sadece %1-%2 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca SPF 50 sürüldüğü zaman insanda “çok yüksek oranda korunuyorum” şeklinde yanlış bir algı oluşabilir ve güneşten kaçmamız gerektiğini unutabiliriz.

Güneşten koruyucu ürünlerin üzerinde bulunan SPF (Güneş Koruma Faktörü) numarası, cildi hangi düzeyde koruduğunu yada güneş altında kızarmaya başlamadan kalınacak süreyi ne ölçüde uzattığını gösterir.

Güneş ışınlarından etkilenme, kişiden kişiye, genetik yapı, derideki melanin miktarı,güneş ışınını takiben melanin yapma yani bronzlaşma derecesine göre farklılık gösterir. Bu özelliklere göre belirlenen cilt tiplerinin, korunmasız ve eritem oluşmadan güneşte kalabilecekleri süre de farklıdır.

1. Tip: Çok açık ten,çok hassas cilt, çok miktarda çil,mavi göz rengi, kızıl saç rengi,kolay yanar ancak bronzlaşmaz.Bebekler,alerjik, hassas ve 1. Tip cildi olanların korunmasız güneşte kalabilecekleri süre 5-10 dakikadır.

2. Tip: Açık ten, hassas cilt,çilli,mavi,gri,yeşil göz rengi,açık saç rengi,kolay yanar,çok az bronzlaşır.2. Tip cildi olanların korunmasız güneşte kalabilecekleri süre10-20 dakika

3. Tip: Buğday ten,normal cilt,az miktarda çil,ela kahverengi göz rengi, kumral saç rengi,az yanar,zamanla bronzlaşır. 3. tip cildi olanlarınkorunmasız güneşte kalabilecekleri süre 15-25 dakikadır.

4. Tip: Esmer ten,hassas olmayan cilt,çilsiz,koyu göz rengi, koyu saç rengi,çok az yanar,kolay bronzlaşır.4. Tip cildi olanların korunmasız güneşte kalabilecekleri süre 20-30 dakikadır.

5. Tip: Siyah ten, dayanıklı cilt, siyah göz rengi, siyah saç rengi,yanmaz. 5. Tipi oluşturan zencilerin güneşte kalma süreleri uzundur ve hiç yanmazlar. Bununla birlikte cilt kanseri olma riski onlar için de geçerlidir.

Güneşte kalma süresi ve güneş ışınlarına maruz kaldığımız saat dilimi çok önemlidir. Örneğin sabah saat 9 da güneş ışınlarına maruz kalındığında ciltte yanma yaklaşık olarak 1 saat sonra başlarken, öğle saatlerinde bu 15 dk ya kadar inebilmektedir. Öğle saatlerinde güneş tam tepede olduğu için güneş ışınları çok şiddetlidir ve doğal olarak daha fazla UV ışınına maruz kalınmaktadır.

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.