Süet nedir?

0

Süet nedir?

Derinin iç kısmıdır. Buna «podösüet» de denir. Süet ciltli olarak değerlendirilmez. Cilt hatası fazla olan derilerde zımpara kullanılarak işlenen bir deri türüdür. Bu tür derileri elde etmeden önce deri üzerinde fazla hata olmamasına dikkat etmek gerekir. Süet genellikle dana, keçi veya oğlak derisinden yapılmaktadır. Bu tür deriler diğer derilere göre daha uygun fiyattadır. Bir çok hayvandan elde edilir  (çoğunlukla dana ya da oğlak ,orta veya hafif genç sığır, dana, malak, keçi, oğlak, kuzu derilerinden).

İkiye ayrılmış deri türlerinin et kısmındaki deride süet olarak üretilebilir. Süet üretiminde mukavemet ve dolgunluk önemlidir. Süet çok şık görünüşe sahip bir deri türüdür, sıcak, soğuk hissetmezsiniz fakat bakımı zor bir deri türüdür. Karlı ve yağmurlu kötü hava koşullarında süet eşyalarınızı yanınıza almanız, kullanmanız tavsiye edilmez.

Süet ürünü nasıl temizlenir?

Süet kumaşlar mümkün olduğunca el ile temizlenmemelidir. Yardımcı malzemeler süet fırçaları ve sprey. Süet eşyanızın ıslanma veya çamura bulaşma gibi bir durum oluştuysa öncellikle süet ürününüzün kurumasına izin verilmeli. Daha sonra temiz bir havlu veya süet fırçasıyla ürününüz tek yöne çok güç uygulamadan yavaşca temizlenmeli.

Eğer su izlerini temizlemeye çalışılıyorsa süet ürününü nemli bir bez ile tüm ayakkabıyı ıslatılarak, ürününün suyu sünger yardımıyla emdirilmeli. Ürününün şeklini koruması için temizlik yaparken içi kağıt parçalarıyla doldurulmalı (Örn: Ayakkabı). Süet kumaş ürünlerini güneşte kurutulmamalı. Bu teknikleri uyguladıktan sonra süet derinizin ömrü uzayacaktır ve görünüşü yıpranmayacaktır.

Süet kelimesinin ingilizcesi

[suet]n. hard crumbly fat found in the kidneys or loins of cattle and other animals (used in cooking and making tallow)
n. south east, direction half-way between south and east
adj. suede

Bu konuda daha fazla bilgi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.