Simitçiden Pazarlama Dersi Hikayesi

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Simitçiden Pazarlama Dersi

Son bir yıldır öğle yemeklerini dişarıda yemek durumunda kaldığımızdan işyerinden iki ağabeyimle Tunalı civarlarında yemeğimizi yiyor ve öğleden sonrası için de Tunalı Pasajı karşısındaki köşeden simit aliyoruz.
Yaklaşık on-on beş gündür tezgahın başka birisi tarafından işletildiğini fark etmiştim. Dün bu sefer simidi ben alacağım diyerek, tezgaha gittiğimde simitçi ortalıkta görünmüyordu. Ben de her tezgahın başında simitçi olmadığında, Türklerin yaptığı refleks ile tezgahın camını açacak ve parayı koyarak iki tane simit alacaktım. Öyle de yaptım tezgahın sürgülü camını açtım 1 YTL- yi rafa koydum ve tam simitleri alacaktım ki, orada üstüne el yazısıyla bir şeyler yazılmış, müsvedde kağıtları gördüm.

Beni iyi taniyanlar ne kadar meraklı olduğumu bilirler; “Yahu bu da nedir, ne yazmış bu adam acaba, bir bakayim,” dedim:
8:10 – 2
8:15 – 1
8.21 – 1
8.22 – 2
Anlayacağınız bu listede öğleye kadar hangi dakikada kaç simit satıldığı yazıyordu. Sonra bu listenin altına 13:55 – 2 yazıp, ne yazdığıma dikkat etsin diye 2-nin üstüne bir de yildiz koydum ve simitleri aldim.

Veritabani tutmaya bayılırım. “Allahım adamdaki bilince bak, veritabanı tutuyor!” dedim. Ama emin değildim. Belki de belediye böyle bir şeyler istemistir falan… dedim.
Neyse uzatmayayım, bugün yine aynı simitçiye uğradim, bu sefer oradaydi.
Nasılsın, iyi misin, hoşbeşinden sonra” 13:55 simitlerini toplama ekledin mi?” diye sorunca:
“Abi sen miydin o?” diye gülümsemeye başladı.
“Neden böyle bir liste tutuyorsun?” diye sordum,
“Belediye mi istiyor?”
“Yok abi, ben 15 gün önce aldım bu tezgahın işletmesini, henüz yabancısıyım müşterinin dedi.
Bunları dakika dakika yazıyorum, hangi saatlerde müşteri yığılıyorsa, ona göre sıcak simit getireceğim, o gün sabahin simidi akşama kaldı, utandim müşteriden” deyince ellerine sarılıp öpmek geldi içimden.
Yaa işte böyle…
Ister CRM (Customer Related Management) deyin, ister PR (Public Relation), isterseniz de Market Research…
Ben simitçinin yaptigi işten kendime mesaj çıkarmazsam ölürdüm. Ne mi çıkardım?… Yoo, o kadar uzun boylu degil her seyi de yazacak değilim ya!… “Herkesin Mesaji Kendine…”
Artık her simit aldığımda aklima VERITABANCI SİMiTÇİ gelecek. Zekâ, işine saygi, kâr arttırma bilinci…
Hepsinin sonucunda yaratılan gerçek katma değer ve farklilaşarak rakiplerinden ayrılma…
Bunlari ögretmek için yıllarca insanları yüksek ücretli okullarda okutuyorlar. Sonuç: “veritabancı simitçinin” yanından bile geçemeyecek olanlar, bakın her yerde yüksek maaşlar alıp, endam gösteriyorlar. (alıntı)

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Simitçi!

Çetene;tutan simitçi.

Bu bilginin başka versiyonlarını da okumuştum.

İlginçliği, yorum değişikliği ve anlatım farklılıkları her zaman okumamı sağlamıştır.

Bir gerçek simitçi versiyonu da yaşayan birisinin kaleminden ben anlatayım:

SİMİTÇİ

Yıl 1967 yer Türkiye Büyük Millet Meclisi Muhafız Taburu bahçesi.

Hepimiz genç ve işimizle övünebilecek yaştayız. Mecliste bulunan birlikte de birkaç günlüğüz. Pek çoğumuz iş güç sahibi gençleriz. Atak ve biraz da övünen cinsteniz. Bahçede tabura devamlı saat 17,30 da simit getiren simitçiyi bekliyoruz. Söz açıldı, bir arkadaş bana dönerek:

– Memleket neresi? Diye sordu. Bende:

– Çorum. Dedim. Simitçiyi bekleyen arkadaşlar gülüştüler. Merak ettim. Birisi:

Simit getirecek arkadaş ta Çorumlu. Onun için gülüştüler dedi. Alınmıştım. Olabilir diye düşündüm. İş iştir diye düşündüm ve hemen bana nereli olduğumu soran arkadaşa dönerek:

– Sen sivilde ne iş yapıyordun? Dedim. Cevap verdi.

– Mobilyacı idim. Diğer birisine sordum. Çiftçi dedi, diğeri berber bir diğeri babasının mağazasında çalıştığını söyledi. Ben başka bir soru ile arkadaşlara döndüm:

– Sen Mobilyacı olarak kaç para kazanıyordun? Dedim.

– Haftada 75 Lira dedi. Çiftçi yıllık 3000 lira, berber günlük 10 lira mağazacı arkadaşta haftalık kar 500 lira diye cevap verdi. O sıra simitçi geldi birer simit aldık. Ben simitçiye döndüm:

– Hemşerim bende Çorumluyum. Bir konu merak ediyorum. Sen bu işten günde ortalama ne kadar kazanıyorsun? Diye sordum. Simitçi:

– 60 lira ile 90 lira günlük kazancım var dedi. Bende dâhil hepimizin ağzı açık kalmıştı. Bu cevap bana takacakları “Simitçi” lakabını da askıda bırakmıştı.

ASPAVA

Kaydet

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply