giriş kalite de hammadde kontrolünü nasıl yapıyorsunuz….

0

giriş kalite de hammadde kontrolünü nasıl yapıyorsunuz….

Herekese Merhaba,

Giriş Kalite de hammadde kontrolü konusunda sıkıntı yaşıyorum. Tse denetimi geçirdik ve sac, boru, profil, lama vb hammaddelerin kontrolünde tolerans tabloları oluşturup kabul kriterleri oluşturmamız gerektiğini söylediler. Aslında biz elektronik ürünler yapan bir firmayız ama yine de kasa ve aksesuarlarda bu malzemeleri kullanıyoruz. örneğin 5 mm sac istediğinizde 4,8  mm gelen sacı kabul ediyor musunuz? bunu neye göre kabul ediyorsunuz gibi bir soru geldi. sac için bir tablo oluşturdum fakat diğer malzemeler için bir kaynak bulamadım.aslına bakarsanız üretici firmalar zaten bunun kontrolünü yapıyor ama türkiyedeki firmalar ara satıcı olduğundan bunları temin etmekde imkansız hale geliyor maalesef.firma içerisinde de bu konu da yardım alacağım kimse yok. Siz bu kriterleri nasıl belirlediniz. belirlemek zorunlu mu? bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim..

KONUYA YAPILAN EK ve YORUM

Ali bey teşekkürler. Ben tedarikçilerden temin etmeye çalıştım ama bir türlü derdimi anlatamadım. ürün analizlerini filan gönderdiler. ama toleranslarla ilgili derdimi anlatamadım. yazdığınız standartları alıp kendim oluşturursam daha iyi olacak sanırım. çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için.

Standart ve tablolar her yerde mevcut. Toleransları siz olusturmayın. Cunku bu tur malzemelerın üretim standartları ( ek kalınlıgı, cap, boyut vs) var sizin ıstedıgınız malzemeler bu uretım standardı dısında ise istedıgınız malzelerı piyasadan bulamazsınız özel olarak işletmeniz veya çektirmeniz lazım. zaten üretici firmalarstandart ölçülerin dısında üretim yapmazlar.

Kendi tablonuzu oluşturmanız yeterli bence
Benzer hammaddeler bende de var çünki
Pvc granl özeliklerini ben kendi üretimime uygun olan değerlerden tablo yaptım
0,50 x 27 mm sac alıyorum tablomu kendim yaptım vs vs…

Denetçi standartları sorguluyor ki o da bir uygunsuzluktur. Satın alımını gerçekleştireceginiz malzemeleri doğrulaman ve gözden geçirmeniz gerekli. Bu bağlamda Malzeme ile ilgili parametreleri olusturmalısın. Toleranslar kısmında borular için Standart üretim tablosu, profiller için keza aynı saç malzemeler için ise gene sabit üretimler vardır. Her turlu malzeme ıle ılgılı firma ısmı verıcem ama ne derece dogru olur bılemıyorum. Onların standart üretim tolaranslarını kendi kontrol planlarına koyabilir ve buna göre girdil kontrol işlemlerini yaparak  kullanım kararını verebilirsin.

Ebru Hn. ,

Merhaba ben faaliyet konusu paslanmaz çelik ticareti olan bir firmanın pazarlama & satış müdürüyüm.
Bahsetmiş olduğunuz ürün paslanmaz mı bilmiyorum fakat aynı sıkıntıları tedarikçi olarak bizlerde yaşıyoruz. Ne yazık ki firmaların (tedarikçi veya son kullnaıcı)  teknik konularda bilgi eksikliği sebebiyle ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Hem zaman bazen de etkisi daha da artarak müşteri kaybetneye neden olabiliyor.

Paslanmaz çelik üreticilerinin hepsi ürettikleri her malzeme için toleranslarını belirtmek zorundadırlar ve de belirtmişlerdir.

Saygılar
Fatih Ahmet Kapucu

Merhaba, çok zaman oldu burada yazılanları görmemişim konu ile ilgili internetten genel toleransları edindim. Saclar,borular,köşebentler vs. hepsi için ayrı ayrı tablo oluşturdum hepsine ayrı bir tablo numarası verdim ve genel kriter tablosunda bu numaralara atıf yaptım. Bunu yapalı 2 sene kadar oldu tabi ama şimdi gördüğüm için yazıyorum belki faydalanacak birileri vardır. Yardımcı olan arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.