0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

diğer gelir ve /veya giderler (other income and/or expense) Nedir? Ne demektir?

0

diğer gelir ve /veya giderler (other income and/or expense) Nedir? Ne Demektir?

diğer gelir ve /veya giderler (other income and/or expense) Nedir? Ne Demektir?, Malları ve hizmetleri satmak dışında firmanın işletilmesiyle alakalı gelir ve maliyetler.

Satınalma terimleri olarak kullanılan diğer gelir ve /veya giderler (other income and/or expense) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Malları ve hizmetleri satmak dışında firmanın işletilmesiyle alakalı gelir ve maliyetler.

diğer gelir ve /veya giderler (other income and/or expense) sözlük anlamı Malları ve hizmetleri satmak dışında firmanın işletilmesiyle alakalı gelir ve maliyetler.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

ürün gamı planlaması (assortment planning) Belirli bir zamanda hazır olacak şekilde yapılan seçimlerin aralıklarını belirleme süreci.

mal yaklaşımı (merchandise approach) Müşteri belirli bir mal üzerine odaklandığı zamanlarda kullanılan üç perakende müşteri yaklaşımından bir tanesi; selamlama genellikle sıradan bir “merhaba” ve mal hakkındaki yorumlardan oluşur.

ürün gamı hacmi (assortment volume) Ürün gamındaki birimlerin toplam sayısı.

imitasyon (knockoff) Başka bir firmanın serisinden uyarlama ya da değişiklik yapma, genellikle orijinalinden daha düşük bir fiyatla satışa sunulur (Glock & Kunz, 1995).

son-benimseme ürün gelişimi (post-adoption product development) Bir tasarımın bir tarza mükemmel bir şekilde uygulanmasını ve tarzın üretilebilir hale getirilmesini gerektiren süreçleri içerir; seri geliştirme surecinin bir parçası.

firmanın ekonomik teorileri (economic theories of the firm) Mikro ekonomik varsayımlara dayanan firma teorileri; kârın en üst düzeye çıkarılmasını vurgular.

esnek malzeme Kıyafet imalatında kullanılan ve insan vücudunun rahat bir şekilde hareket etmesini ve vücudu sarmasını sağlayan “yumuşak” malzemeler.

özel etiket (private label) Bir tasarımcının ya da bir imalatçının değil bir perakendecinin kendi markasını taşıyan ürünler (Jernigan & Easterling, 1990. Syf. 565).

teslimatta nakit ödeme (cash on delivery-COD) Ödeme koşulu; indirim yapılmaz ve mallar teslim edildiğinde paranın tamamının nakit olarak ya da tasdikli çek ile ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

ortak ürün geliştirme (joint product development) QR ortamında merchandisingin ana bileşenidir; seri konseptini geliştirmek, seri gidişatını belirlemek ve ürünleri geliştirmek için perakende merchandiserların imalatçı merchandiserlar ve tasarımcılarla birlikte çalışması.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.