0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) Nedir? Ne demektir?

0

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) Nedir? Ne Demektir?

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) Nedir? Ne Demektir?, Satıcı ya da perakendeci tarafından gerçekleştirilen bilgisayar destekli siparişlerle otomatik yenileme; temel/sabit mallar için kullanılabilir.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Satıcı ya da perakendeci tarafından gerçekleştirilen bilgisayar destekli siparişlerle otomatik yenileme; temel/sabit mallar için kullanılabilir.

envanter planlamada kullanılan periyodik yenileme metodu (periodic replenishment method of planning inventory) sözlük anlamı Satıcı ya da perakendeci tarafından gerçekleştirilen bilgisayar destekli siparişlerle otomatik yenileme; temel/sabit mallar için kullanılabilir.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

nakliye koşulları (shipping terms) Nakliye masraflarını kimin üstleneceğini ve alıcının ünvanı/mülkiyeti ne zaman alacağını belirler; FOB (free on board); CIF (cost, insurance, freight); FAS (free alongside the ship).

plan yapmak (make plan) Merchandiserlar satış artışlarına ve planlanmış satışlarına ulaştıkları zaman gelir beyanatının başarılı bir yıl geçirildiğini gösterir.

mal sınıflandırması (merchandise classification) Bir mal kategorisi içindeki ürün grupları.

varsayımlar (assumptions) Doğru olduğuna inanılan ama doğruluğu tam olarak ispatlanmamış herhangi bir şey, kendisinden teorinin ayrıldığı dayanaklar.

pazar altı fiyatı (below-market price) Aynı ürün için rakiplerin sunduklarından daha düşük bir fiyat; normal fiyat artışından daha düşüşe dayanabilir.

promosyon indirimleri (promotional discounts) İmalatçının satışların artmasını desteklemek için fiyatta gerçekleştirdiği özel bazı indirimler.

teslimatta nakit ödeme (cash on delivery-COD) Ödeme koşulu; indirim yapılmaz ve mallar teslim edildiğinde paranın tamamının nakit olarak ya da tasdikli çek ile ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

ürün gamı boyutları (assortment dimensions) Geleneksel olarak kullanılan terimler ürün gamı genişliği ve derinliğidir; ölçülebilir ürün gamı boyutları arasında ürün gamı faktörleri, stok tutma birimleri (SKU), hacim ve ürün gamı çeşitlilikleri vardır.

mal kategorileri (merchandise categories) Toplam mal karışımının önemli bileşenleri.

stoksuz kalma (stockout) Müşteri tarafından istenen stok tutma biriminin o anda mevcut olmaması.

açık uçlu sorular (open-ended questions) Ne, niçin, nasıl, ya da bana söyler misiniz ile başlayan ve cevap verirken ayrıntılara girmeye teşvik eden sorular.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.