0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

fiyat indirimi (markdown) Nedir? Ne demektir?

0

fiyat indirimi (markdown) Nedir? Ne Demektir?

fiyat indirimi (markdown) Nedir? Ne Demektir?, İlk fiyat ve promosyon ya da tenzilat fiyatı arasındaki fark.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan fiyat indirimi (markdown) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı İlk fiyat ve promosyon ya da tenzilat fiyatı arasındaki fark.

fiyat indirimi (markdown) sözlük anlamı İlk fiyat ve promosyon ya da tenzilat fiyatı arasındaki fark.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

başlangıç fiyat artışı (initial markup) Toptan satış fiyatı ile ilk fiyat arasındaki fark.

müşteri ihtiyaçları (customer needs) Müşterinin ihtiyacı olan herhangi bir şey, mal çeşidi, tarz ve fiyat gibi; müşteriye cevap verme, sürat, bilgili eleman, doğruluk ve erişimin dahil olduğu müşteri hizmetleri.

faturalanmış maliyet (billed cost) Liste fiyatı eksi faturada belirtilen miktar ve ticari iskontolar.

seri ön izlemesi (line preview) Merchandising ve pazarlama bölgelerinin sezon serisini satış personeline sunma zamanı (Glock & Kunz, 1995).

satışı sonlandırma (closing the sale) Müşteriyi ürünü alma konusunda ikna etmek.

dengeli ürün gamları (balanced assortments) Belirli bir pazar için iyice planlanmış özel bir zevke hitap eden tarz, beden ve renk varyasyonları; müşterinin memnun olması ve merchandising amaçlarının yerine getirilmiş olması gerekir.

her gün düşük fiyat politikası (everyday low pricing- EDLP) Müşterilerin dikkatini kendi yararlarına olacak adil fiyatlandırmaya çeken fiyatlandırma stratejisi.

mal kategorileri (merchandise categories) Toplam mal karışımının önemli bileşenleri.

planogramlar (planograms) İlk olarak temel ihtiyaç maddelerinin satıldığı mağazalar için geliştirilmiş perakende alan kullanımı teknolojisinin bir sonucu.

planogramlar (planograms) İlk olarak temel ihtiyaç maddelerinin satıldığı mağazalar için geliştirilmiş perakende alan kullanımı teknolojisinin bir sonucu.

yağmacı fiyatlandırma (predatory pricing) Rekabeti ortadan kaldırmak için malları yasal olmayan şekilde çok düşük bir fiyat artışıyla ya da mal maliyetinin altında satmak.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.