0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

FOB (free on board) Nedir? Ne demektir?

0

FOB (free on board) Nedir? Ne Demektir?

FOB (free on board) Nedir? Ne Demektir?, Mal satın alma sözleşmesinde kullanılan bir nakliye koşulu; FOB başlangıç ya da FOB fabrika mülkiyetin mallar nakliye aracına yüklenmesiyle el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir; FOB dağıtım merkezi ya da FOB mağaza mülkiyetin mallar yerlerine ulaştıktan sonra el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan FOB (free on board) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Mal satın alma sözleşmesinde kullanılan bir nakliye koşulu; FOB başlangıç ya da FOB fabrika mülkiyetin mallar nakliye aracına yüklenmesiyle el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir; FOB dağıtım merkezi ya da FOB mağaza mülkiyetin mallar yerlerine ulaştıktan sonra el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir.

FOB (free on board) sözlük anlamı Mal satın alma sözleşmesinde kullanılan bir nakliye koşulu; FOB başlangıç ya da FOB fabrika mülkiyetin mallar nakliye aracına yüklenmesiyle el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir; FOB dağıtım merkezi ya da FOB mağaza mülkiyetin mallar yerlerine ulaştıktan sonra el değiştirdiği anlamına gelir ve alıcı nakliye masraflarını üstlenir.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

müşteri odaklı yönetim sistemleri (customer-driven business systems) Müşterilerine ve müşterilerinin ihtiyaçlarını tatmin etmeye odaklanan şirketler.

transfer edilebilir beceriler (transferable skills) Farklı ortamlara uygulanabilen hayat tecrübelerinden kazanılan kabiliyetler.

fiyat sonlamaları (price endings) Bir fiyatın ya tek rakamla ya da çift rakamla bitmesi durumu.

indirim yüzdesi (percent markdown) Net satış yüzdesi olarak hesaplanan indirim miktarı

promosyon fiyatı (promotional price) İlave müşterilerin trafiğini artırıp, alışveriş yapmalarını sağlayarak toplam kârı artırmak için belirlenen fiyat.

gümrük vergisi (tariff) İhracat veya ithalat malları üzerindeki vergiler.

fiyat artışı iptali (markup cancellation) İlk fiyatı korumak için fiyat indiriminin ortadan kaldırılması; müşterinin göreceği bir sonraki fiyatı belirlemek için başka bir fiyat indirimi ya da ilave bir fiyat indirimi ile uygulanabilir.

ön benimseme ürün gelişimi (pre-adoption product development) Seri konseptini yansıtırken nadir olan ürün gruplarının analizine, yaratıcılığına ve oluşumuna odaklanır; seri geliştirme sürecinin bir parçası.

nakliye koşulları (shipping terms) Nakliye masraflarını kimin üstleneceğini ve alıcının ünvanı/mülkiyeti ne zaman alacağını belirler; FOB (free on board); CIF (cost, insurance, freight); FAS (free alongside the ship).

zamana dayalı rekabet (time-based competition) Zaman firmanın en önemli kaynağı olarak görülür.

odaklı ürün gamları (focused assortments) SKU başına pek çok birim paylaştırılmış ürün gamları, genellikle 10 ya da daha fazladır.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.