0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

güvenlik stoku (safety stock) Nedir? Ne demektir?

0

güvenlik stoku (safety stock) Nedir? Ne Demektir?

güvenlik stoku (safety stock) Nedir? Ne Demektir?, yeniden verilen siparişler teslim alınıncaya kadar stoksuz kalma durumlarını önlemek için gerekli olan mevcut mal miktarı.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan güvenlik stoku (safety stock) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı yeniden verilen siparişler teslim alınıncaya kadar stoksuz kalma durumlarını önlemek için gerekli olan mevcut mal miktarı.

güvenlik stoku (safety stock) sözlük anlamı yeniden verilen siparişler teslim alınıncaya kadar stoksuz kalma durumlarını önlemek için gerekli olan mevcut mal miktarı.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

promosyon fiyatı (promotional price) İlave müşterilerin trafiğini artırıp, alışveriş yapmalarını sağlayarak toplam kârı artırmak için belirlenen fiyat.

alt uç fiyat aralığı (low-end price range) Ürün sınıfı için istenen göreceli en düşük fiyat; bit pazarları, outletler, sokak satıcıları ve tek fiyatlı indirim mağazaları tarafından kullanılır; malın kalitesini düşük olması riski fazladır.

faturalanmış maliyet (billed cost) Liste fiyatı eksi faturada belirtilen miktar ve ticari iskontolar.

geçiş dönemleri (transition periods) Mal çevriminde yer alan satış dönemleri arasındaki zaman dilimleri.

seri konsepti (line concept) Serinin kimliğine ve satılabilirliğine katkıda bulunan görüntü ve cazibeyi içerir.

müşteri yanıt sistemi (the customer response system-CRS) Müşterinin ne istediğini önceden belirlenmesi ve ürün gamının planlanması ile ürün gamındaki malların gerçekten müşteri odaklı olması böylece de müşteri istediği an istediği ürüne ulaşabilmesi.

merchandising çevrimi (merchandising cycle) Şubat ayının ilk haftası ile Ocak ayının son haftası arasındaki bir yıllık süre.

kumaş sevki kuralı (fabric forward rule) Serbest ticaretten yararlanabilmek açısından giyim eşyasında kullanılacak kumaşın ABD ya da Kanada?da imal edilmiş olması şartını koşan Amerika-Kanada Serbest Ticaret Antlaşması?nın bir kuralı.

ürün gamı planlaması (assortment planning) Belirli bir zamanda hazır olacak şekilde yapılan seçimlerin aralıklarını belirleme süreci.

Özel Rejim (Special Regime) 1988 yılında A.B.D. ile Amerikalar ticaret bloğunda yer alan diğer ülkeler arasında ticaret yapmayı geliştirmek için imzalanan anlaşma.

estetik yararlar (aesthetic benefits) Duyusal haz, güzellik, duyguların harekete geçirilmesi, yaratıcı ifade ve kimliği içine alır; zevk ve memnuniyet ile sonuçlanır (Fiore & Kimle, 1997).

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.