Beton Basınç Dayanımı Nedir? Ne Demektir?

0

Beton Basınç Dayanımı Ne Demek

Beton Basınç Dayanımı nedir? Beton Basınç Dayanımı ne demek, ne anlama gelmektedir? İnşaat Terimleri Beton Basınç Dayanımı hakkında aşağıda sözlük anlamı ve kısaca açıklası yapılmıştır.

Beton Basınç Dayanımı Beton basınç dayanımı , bakımı ilgili standardına göre yapılmış ,28 günlük , çapı 150mm ve yüksekliği 300mm olan standard beton silindir numunenin , ilgili standardında belirtilen hızla uygulanan tek eksenli basınç altında taşıyabildiği en büyük gerilme değeridir.

İnşaat Terimleri teknik terimleriyle ilgili olarak web sitemizin forum bölümünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca, İnşaat Terimleri yönelik verdiğimiz eğitimlerine ait içerikler için kurumsal eğitimler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BENZER KELİMELER
Ali Risk Sigorta İşyerindeki her türlü araç , malzeme ihzarat, iş ve hizmet makineleri, taşıtlar tesisler ile yapılan işin biten tasımlan için, özellik ve niteliklerine göre, işe başlama tarihinden, kesin kabul tarihine kadar geçen süre içinde oluşabilecek deprem su baskını, toprak kayması, fırtma, yangın gibi doğal afetler ile hısızlık, sabotaj gibi risklere karşı yapılan sigorta çeşidi.

ACI Amerikan Beton Enstitüsü.

Avlu Bir yapının veya yapı grubunun ortasında kalan, duvarla çevrili alan. Dış avluya “harim”, iç avluya ise “harem” denir.

ARadye Bir yapıyı yer sularının çalışmasına karşı koruyan kaplam

Çap Bir bina yada arsanın boyutlarını ve sınırlarını gösteren plan. Genellikle kadastro paftasından çıkarılır

Alçı Harcı Alçı ve suyun karışımı olan harçtır. (Alçının sertleşme süreci içerisinde kullanılabilecek miktarlarda ve plastik kaplarda, alçı ve suyun karıştırılması suretiyle hazırlanır.)

Priz geciktirici Betonun döküm sırasında işlenebilme süresini uzatmak için kullanılan katkı maddesi

Beton Ekyeri Momentlerin en az olduğu yerlerde 45 derece eğimli ya da dişli olarak bırakılan, eski ve yeni betonun birbiri ile iyice kaynamasının sağlandığı yer.

Ölçme latası Üzerine cm. bölmeleri bulunan ve cetvel olarak kullanılan lat

Kolonaj Dizgiye gönderilecek yazının kaç sütun üzerinden gireceğini göstermek.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.