0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

kariyerde izlenen yol (career path) Nedir? Ne demektir?

0

kariyerde izlenen yol (career path) Nedir? Ne Demektir?

kariyerde izlenen yol (career path) Nedir? Ne Demektir?, Bir bireyin edindiği mesleklerin sıralanması.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan kariyerde izlenen yol (career path) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir bireyin edindiği mesleklerin sıralanması.

kariyerde izlenen yol (career path) sözlük anlamı Bir bireyin edindiği mesleklerin sıralanması.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (General Agreement On Tariffs And Trade-GATT) Asıl amacı ticari bariyerleri azaltarak serbest ticareti ilerletmek olan dünya çapında bir ticaret anlaşması; sonraları Dünya Ticaret Anlaşması (WTO) ile yer değiştirmiştir.ile yer değiştirmiştir.

mevcut satışlar (current sales) Bir müşteri herhangi bir mal satın aldığı zaman ve mağaza bu satışı mevcut olarak tanımlanan zaman diliminde kaydettiği zaman ortaya çıkan satışlar; bir gün, bir hafta, bir ay ya da bir yıl olabilir.

hızlı yanıt bölgesi (quick response constituency) Hazır Giyim firmalarının Davranış Teorisine göre uzmanlaşma alanlarından bir tanesi.

faydacı yararlar (utilitarian benefits) Estetik teori ile ilişkilidir; rahatlık, koruma, kalite, sosyal tasdik, statü, etkililik ve değerce sosyal ya da ekonomik kazanç sağlar (Fiore & Kimle, 1997).

eksilmeler (reductions) Envanter değerini azaltan satışlar dışındaki her şey; fiyat indirimleri, hırsızlıklar, envanter zararı vb.

brüt satışlar (gross sales) Bir firmanın mallarının ve servislerinin satışından elde ettiği dolar bazında toplam gelir.

çoklu teslimat stratejisi (multiple delivery strategy) Bir başlangıç siparişine ve yeniden sipariş(ler)e dayanan belirli bir ürün gamının birden fazla seferde teslim edilmesi.

kariyer seçimi (career choice) Bir kişinin işindeki odak olarak bir uzmanlık alanı seçme süreci.

gümrük vergisi (tariff) İhracat veya ithalat malları üzerindeki vergiler.

seri ön izlemesi (line preview) Merchandising ve pazarlama bölgelerinin sezon serisini satış personeline sunma zamanı (Glock & Kunz, 1995).

teslimatta nakit ödeme (cash on delivery-COD) Ödeme koşulu; indirim yapılmaz ve mallar teslim edildiğinde paranın tamamının nakit olarak ya da tasdikli çek ile ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.