0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

Kategori – Yaşam döngüsü (Category life cycle) Nedir? Ne demektir?

0

Kategori – Yaşam döngüsü (Category life cycle) Nedir? Ne Demektir?

Kategori – Yaşam döngüsü (Category life cycle) Nedir? Ne Demektir?, Bir ürün kategorisinin zaman içindeki satış seyrinin değişmesidir.

Satınalma terimleri olarak kullanılan Kategori – Yaşam döngüsü (Category life cycle) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir ürün kategorisinin zaman içindeki satış seyrinin değişmesidir.

Kategori – Yaşam döngüsü (Category life cycle) sözlük anlamı Bir ürün kategorisinin zaman içindeki satış seyrinin değişmesidir.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Müşteri iadeleri (Customer returns) Müşterilerin hasarlı, kusurlu olması veya uygun olmaması nedeniyle geri getirdikleri malların miktarıdır.

Psikolojik ihtiyaçlar (Psychological needs) Müşterilerin satınalmaktan, alışveriş yapmaktan veya bir ürüne sahip olmaktan sağladıkları kişisel tatmin duygusu ile bağlantılı ihtiyaçlar.

Dağıtım yoğunluğu (Distribution intensity) Belirli bir kategoriyi stoklarında bulunduran perakendecilerin sayısı.

Fiyat sabitleme (Price fixing) Bir ürün için perakende satış fiyatlarını ortak belirleme konusunda bir dağıtım kanalının üyeleri arasında varılan (gizli) anlaşmadır. Yasal ve etik olmayan bir uygulamadır.

Ön sipariş (Advance order) İstenen sevkiyat zamanından çok daha öncesinde verilmiş sipariş. Gerçek satınalma sezonundan önce verilen ön sipariş satıcının işlerinin durgun olduğu sezonda ana kazanç sağladığı için daha düşük fiyat avantajı yaratır.

Net satışlar (Net sales) İade edilen ürünlerin bedellerinin tamamı ödendikten sonra satıcının elinde geriye kalan satış kazançlarının toplamı.

Değer (Value) Algılanan faydaların fiyata oranı.

Rekabetçi davranış (Competitive rivalry) Rakiplerin eylemlerine verilen tepkilerin sıklığı ve yoğunluğu.

Esnek talep (Elastic demand) Fiyatlardaki belirli bir oranda düşüşün talep edilen miktarda çok daha büyük oranda bir artışa yol açtığı ve dolayısıyla satış gelirlerini önemli oranda artırdığı durumlar

Stok bulundurma birimi (Stok keeping unit) Stok kayıtlarını izlemeyi haklı gösterebilecek renk, biçim, büyüklük vb. özelliğe bağlı en küçük ürün grubu.

Satış analizi (Sales Analysis) Şirketin tüm satış verilerinin biraraya getirilmesi, sınıflandırılması, karşılaştırılması ve üzerinde çalışılmasıdır.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.