0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

kavramlar (constructs) Nedir? Ne demektir?

0

kavramlar (constructs) Nedir? Ne Demektir?

kavramlar (constructs) Nedir? Ne Demektir?, Bir teorinin temel değişkenleri.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan kavramlar (constructs) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir teorinin temel değişkenleri.

kavramlar (constructs) sözlük anlamı Bir teorinin temel değişkenleri.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

ön-yüz sistemleri (front-end systems) Merchandisingin planlama aşaması ile ilişkilidir ve kaynaklar belirlenmeden önce olur.

seri konsepti (line concept) Serinin kimliğine ve satılabilirliğine katkıda bulunan görüntü ve cazibeyi içerir.

ayarlanmış brüt kâr (adjusted gross margin) Mal tedarik maliyetleri ödendikten sonra geriye kalan gelirdir (brüt kâr – mal tedarik maliyetleri)

zamana dayalı rekabet (time-based competition) Zaman firmanın en önemli kaynağı olarak görülür.

uzmanlaşma teorisi (theory of specialization) Çalışanın sorumluluğu artar ve çalışanın belli bir alanda çok bilgili olmasına olanak verecek şekilde uzmanlaşma alanı daha odaklı bir hale gelir.

planlamış satışlar (planned sales) Mal bütçelerinin bir parçası olan daha önceki satışlara dayanan satışların tahmin edilmesi.

önerilen perakende satış fiyatı (suggested retail price) Liste fiyatı.

firmanın ekonomik teorileri (economic theories of the firm) Mikro ekonomik varsayımlara dayanan firma teorileri; kârın en üst düzeye çıkarılmasını vurgular.

ön-yüz sistemleri (front-end systems) Merchandisingin planlama aşaması ile ilişkilidir ve kaynaklar belirlenmeden önce olur.

sabit liste fiyatı (resale price maintenance) Dikey fiyat ayarlama olarak da bilinir; imalatçılar kendi ürünlerinin perakende fiyatlarını kontrol ettikleri zaman ortaya çıkar; yasal olmayan bir uygulamadır.

teknolojiye giriş (initiation of technology) Rogers?a (1983) göre yeniliğin yayılması teorisinin iki aşamasından bir tanesi; teknolojinin benimsendiğini gösterir.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.