0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

kurumsal piramit (organizational pyramid) Nedir? Ne demektir?

0

kurumsal piramit (organizational pyramid) Nedir? Ne Demektir?

kurumsal piramit (organizational pyramid) Nedir? Ne Demektir?, Bir firmayı meydana getiren katmanları gösteren görsel örnek.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan kurumsal piramit (organizational pyramid) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Bir firmayı meydana getiren katmanları gösteren görsel örnek.

kurumsal piramit (organizational pyramid) sözlük anlamı Bir firmayı meydana getiren katmanları gösteren görsel örnek.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

A.B.D.-Kanada Serbest Ticaret Antlaşması (U.S./Canadian Free Trade Agreement) Amerika ve Kanada arasında 1988 yılında iki üye ülke arasındaki serbest ticareti ilerletmek için imzalanan serbest ticaret antlaşması.

giriş limanı (port of entry) Malların ve gemilerin girişi ve boşaltılması için tasarlanmış, gümrük yetkililerinin bulunduğu bir liman; önemli limanlar arasında Oakland, Los Angeles, New York City ve Miami vardır.

başlangıç fiyat artışı (initial markup) Toptan satış fiyatı ile ilk fiyat arasındaki fark.

planlamış satışlar (planned sales) Mal bütçelerinin bir parçası olan daha önceki satışlara dayanan satışların tahmin edilmesi.

operasyon bölgesi (operations constituency) Hazır Giyim Firmasının Davranış Teorisine göre firmanın altı dahili bölgesinden birisi; kurumun insan kaynakları ve fiziksel mülkiyetini idare eder.

radyo frekanslı kimlik belirleme etiketleri (radio frequency identification tags) akıllı etiketlere bakın.

nakliye koşulları (shipping terms) Nakliye masraflarını kimin üstleneceğini ve alıcının ünvanı/mülkiyeti ne zaman alacağını belirler; FOB (free on board); CIF (cost, insurance, freight); FAS (free alongside the ship).

Gümrük komisyoncusu (Customs House broker) Gümrükten çıkarma işlemlerini şirket yararına kolaylaştırmak için limanda bekleyen kişi; gümrük girişlerinin hazırlanmak ve dosyalamak, vadesi gelen gümrük vergilerinin ödenmesini ayarlamak, malların gümrükten çekilmesi için işlemleri yapmak ve gümrükle ilgili konularda müşteriyi temsil etmek için Maliye Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş bir kişi ya da firma.

üretim odaklı (production-driven) Pazar talebini çok fazla göz önünde bulundurmadan, uygun ve verimli bir şekilde üretilebilen mal yapmak.

stok-satış oranı metodu (inventory-to-sales ratio method) Bir merchandiserın aylık satışlarda elinde belli bir oranda mal bulundurması gerektiği esasına dayanan envanter planlama metodu; daha çok moda/sezonsal mallar için kullanılır.

her gün düşük fiyat politikası (everyday low pricing- EDLP) Müşterilerin dikkatini kendi yararlarına olacak adil fiyatlandırmaya çeken fiyatlandırma stratejisi.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.