0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

kurumsal piramitteki katmanlar (tiers in organizational pyramid) Nedir? Ne demektir?

0

kurumsal piramitteki katmanlar (tiers in organizational pyramid) Nedir? Ne Demektir?

kurumsal piramitteki katmanlar (tiers in organizational pyramid) Nedir? Ne Demektir?, Malın planlanacağı davranış şeklini etkileyen kurumsal yapıdaki hiyerarşik seviyeler.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan kurumsal piramitteki katmanlar (tiers in organizational pyramid) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Malın planlanacağı davranış şeklini etkileyen kurumsal yapıdaki hiyerarşik seviyeler.

kurumsal piramitteki katmanlar (tiers in organizational pyramid) sözlük anlamı Malın planlanacağı davranış şeklini etkileyen kurumsal yapıdaki hiyerarşik seviyeler.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

odaklı ürün gamları (focused assortments) SKU başına pek çok birim paylaştırılmış ürün gamları, genellikle 10 ya da daha fazladır.

geçici fiyat indirimi (temporary markdown) Satış promosyonu için fiyat düşürme; satış döneminin sonunda fiyat indirimi iptal edilebilir.

teslimatta nakit ödeme (cash on delivery-COD) Ödeme koşulu; indirim yapılmaz ve mallar teslim edildiğinde paranın tamamının nakit olarak ya da tasdikli çek ile ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

mal karışımı (merchandise mix) Belirli bir imalatçı ya da perakendeci tarafından sunulan ürünlerin hepsi.

Asya/Pasifik Kıyısı ticaret bloğu Doğu, Güneydoğu ve Güney Asya?daki ülkeler.

varış limanındaki maliyet (landed cost) Malların alıcının dağıtım merkezine teslim edilinceye kadar olan maliyeti.

alt uç fiyat aralığı (low-end price range) Ürün sınıfı için istenen göreceli en düşük fiyat; bit pazarları, outletler, sokak satıcıları ve tek fiyatlı indirim mağazaları tarafından kullanılır; malın kalitesini düşük olması riski fazladır.

tenzilatlı liste fiyatı (reduced list price) Liste fiyatı eksi mevsimsel ve miktar indirimleri.

mal tedarik maliyetleri (procurement costs) Malın elde edilmesi ile bağlantılı sipariş verme ve nakliye maliyetleri.

kes, yap, paketle ve kota tedarik (cut, make, pack and quota sourcing-CMPQ) Tedarik üretimi sırasındaki sözleşme maliyetlerinin esaslarını tanımlar; tedarik şirketi, tasarımların, kalıpların ve ürün özelliklerinin de içinde olduğu ürün geliştirmeden ve tedarik malzemelerinden sorumludur; kontraktör ürünlerin kesilmesi, dikilmesi ve paketlenmesi için işçi ve donanım sağlar ve kota kirası toplam maliyete dahil edilir.

self servis (self service) Müşterinin kendi satış hizmetini kendisinin yapması.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.