Bitkisel Üretim Teknikeri Mesleği Hakkında Bilgiler

0

Bitkisel Üretim Teknikeri Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Bitkisel Üretim Teknikeri Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

Gıda ve gıda dışı amaçlı tarla ve bahçe bitkilerinin üretiminden, verimliliğinin artırılmasından, ürünlerinin değerlendirilmesinden ve satışından sorumlu ara meslek elemanıdır.

Bitkisel Üretim Teknikeri Görevleri
Bitkisel üretim alanında çalışan ziraat mühendislerinin gözetimi altında;
– Bilimsel yöntemlerle tarla ve bahçe bitkilerinin üretiminde çalışır,
– Gübreleme ve ilaçlama işlerini uzmanlarca yapılan öneriler doğrultusunda yapar,
– Aldığı önlemlerle bitki üretiminde kalitenin yükseltilmesini sağlar,
– Yapılan üretim programına göre işçi temin eder, işçilere işi öğretip takip eder,
– Ambalajlama ve pazarlama ile ilgili karşılaşılabilecek sorunlara çözüm bulmaya çalışır,
– Kullanacağı alet ve ekipmanın standartlara uygun olmasını sağlar,
– Yeni teknolojileri takip eder ve uygular.

Bitkisel Üretim Teknikeri Kullandığı Araç ve Gereçler
– Bitkilerin beslenmesinde kullanılan malzeme, alet, araç ve gereçler (bilgisayar ve diğer dijital cihazlar ile kimyasal ve organik gübreler),
– Bitkilerin sulanmasında kullanılan malzeme, alet, araç ve gereçler (Su motoru, su verme zamanını belirleyen cihazlar vb.)
– İlaçlamada kullanılan malzeme, alet, araç ve gereçler (İlaç ve pulverizatör),
– Bitkilerin budama ve aşılamasında kullanılan malzeme, alet, araç ve gereçler,
– Diğer işlemlerin yapılmasında kullanılan malzeme, alet, araç ve gereçler (Fidan, Fide,Çapa, Kürek, Bel, Testere, Hortum, Sırt tırpanı, Tırmık, Traktör, El arabası, Çim biçme makinesi,
– Zirai ilaçlar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Bitkisel üretim teknikeri olmak isteyenlerin;
– Araştırma ve gözlem yeteneği gelişmiş,
– Koku alma duyusu gelişmiş,
– Fen bilimlerine ilgi duyan (Biyoloji ve Kimya),
– Bitki yetiştirmekten ve açık havada çalışmaktan hoşlanan,
– Sabırlı, insanlarla iletişimi iyi,
– Dikkatli, sorumluluk sahibi, risk alabilen ve tedbirli,
– Sorunlara çözüm üretebilen, kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Bitkisel üretim teknikeri; bağ, bahçe, tarla, sera, fide-fidan üretim alanları gibi bitkisel üretim yapılan yerlerde veya hasat sonrası uygulamaların (Depolama, paketleme ) yapıldığı ortamlarda görev yapar. Üretim alanları çamurlu, tozlu, rüzgarlı, zaman zaman soğuk ortamlar olabilmektedir. Genellikle ayakta çalışır. Ziraat mühendisleri, çiftçiler ve meslektaşlarıyla iletişim halindedir.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Bitkisel Üretim Programında; Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma ve Tarla Bitkileri’ ne yönelik dersler verilmektedir. Dersler teorik ve uygulamalı olarak işlenmektedir. Program dersleri bahçe ve tarla bitkileri yetiştiriciliği, bahçe ve tarla bitkileri hastalık ve zararlıları, mantar yetiştirme tekniği ile mantar yetiştiriciliği hastalık ve zararlıları temel konuları üzerinde yoğunlaşmıştır. Öğrenciler uygulama arazisinde teorik dersleri pratik olarak uygulayabilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Bitkisel üretim teknikeri özel işyerlerinin yanı sıra; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı kurumlar ile Araştırma Enstitülerinde tekniker olarak çalışabildikleri gibi özel sektörde de değişik birimlerde görev alabilirler. Fidan-Fide üretim tesisi, tarla, bahçe ve süs bitkileri üretim ve satışının yapıldığı işletmeler, tarımsal ilaç satış yerleri, tıbbi ve aromatik bitki üretim yerleri, peyzaj uygulama işletmeleri, belediyelerin park-bahçe müdürlüklerinde de çalışabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: Mesleki eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Kurumun yurtlarında barınma ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Vakıfların, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan da yararlanabilirler.

Eğitim Sonrası: Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre aylık alırlar. Ücretler kıdeme göre ve yıllık belirlenen oranlarda artış göstermektedir. Özel sektörde ise işverenle yapılan anlaşma veya sözleşmelere göre değişik miktarda ücret alabilmektedirler.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.