Buldozer Operatörü Mesleği Hakkında Bilgiler

0

Buldozer Operatörü Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Buldozer Operatörü Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

Motorlu bir araç olan buldozer yardımıyla toprağı kaldırarak, taş veya kaya kütlelerini bir yerden başka bir yere aktaran kişidir. Bu meslek aynı zamanda “Traktör Operatörlüğü” olarak da tanınmaktadır.

Buldozer Operatörü Görevleri
– Buldozerin işin yapıldığı yere götürülmesini ve orada emniyetli bir şekilde yerleştirilmesini sağlar ve kontrol eder,
– Buldozerin kayış ve palet ayarlarını yapar,
– Aracın ilk hareket motorunu çalıştırıp göstergelerden yağ basıncını ve yakıt durumunu kontrol eder,
– Yapılacak işin durumuna ve zemine göre gerekli bıçak ayarlarını yapar,
– Motoru çalıştırır,
– Kumanda kollarını kullanarak toprak veya taş kütlelerini aktarır,
– Makinenin yakıt ikmalini yapar,
– İşin bitiminde aracı kontrol eder, arıza varsa makine bakımcısının onarmasını sağlar.

Buldozer Operatörü Kullandığı Araç ve Gereçler
– Yıldız ve çift ağızlı anahtar, keski, pense, varyoz, tornavida gibi el ve ölçü aletleri,
– Çeşitli yağdanlıklar,
– Toz gözlüğü, eldiven,
– Çeşitli çelik ve kendir halatlar,
– Çeşitli madeni yağlar, akaryakıt,
– Üstübü, hava filtreleri,
– Yedek palet,
– Palet ayar anahtarı.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Buldozer Operatörü olmak isteyenlerin;
– Ellerini, gözlerini ve ayaklarını eşgüdümle kullanabilen,
– Çevredeki çeşitli uyarıcıları aynı anda algılayabilen,
– Mekaniğe ilgi duyan,
– Dikkatli, sorumlu, tedbirli kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Buldozer Operatörü çalışmalarını araç içinde ve açık havada yürütür. Çalışma ortamı tozlu ve gürültülüdür. İş genellikle gündüzleri yürütülür. Çalışmalarında gereken dikkati göstermediğinde kazalara yol açabilir. Oturduğu yerde çalışan buldozer operatörü sadece iş öncesi ve iş bitiminde yöneticilerle, makine bakımcıları ve yağlayıcılarla, diğer çalışanlarla etkileşim halindedir

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitimi Halk eğitim merkezlerinde 72/ saattir. Kamu kurum ve kuruluşlarında verilen hizmet-içi eğitimlerin süresi değişmektedir. Özel sürücü kurslarında (G sınıfı ehliyeti) eğitim süresi 30 saat olup, trafik bilgisi, motor bilgisi ve ilk yardım konularında ders verilir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının verdiği operatörlük belgesine sahip olanlar iş makinesini karayoluna çıkmadan, işyerinde kullanabilirler. İş makinesi ile karayoluna çıkabilmek için, motorlu taşıt sürücü kurslarında; ilk yardım, trafik mevzuatı ve kuralları derslerinden alınan sertifika ile trafik işlemlerini G sınıfı sürücü belgesi için yaptırmak zorundadırlar

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Buldozer Operatörleri, Devlet Su İşleri, T.C. Karayolları, Türkiye Elektrik Kurumu, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Orman İşletmeleri, belediyeler gibi kamu kuruluşlarıyla, inşaat firmaları, maden şirketleri, kum ve çakıl ocakları gibi özel işyerlerinde çalışırlar. Bu alanda iş bulma olanakları oldukça fazladır. Ülkemiz, henüz alt yapısını tamamlamamış olduğundan meslek elemanlarına ihtiyaç vardır.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: İşyerinde çalışarak (usta-çırak ve hizmet-içi eğitim) mesleği öğrenenler o işyerinin elamanları olduklarından belirlenen aylık ücreti almaktadırlar. Bu ücret en az asgari ücret düzeyindedir.

Eğitim Sonrası: Buldozer operatörleri çalıştıkları işyerinin ücret politikalarına göre değişik ücret alırlar. Farklı ücretler kişinin kıdemine göre de değişiklik gösterir. Karayollarında yeni işe başlayan bir operatör net asgari ücretin 3 katı tutarında ücret alırken bir özel inşaat firmasında bu miktar net asgari ücretin 2 katı civarındadır.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.