İç Giyim Modelisti Mesleği Hakkında Bilgiler

0

İç Giyim Modelisti Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

İç Giyim Modelisti Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

İç giyime ait temel ve model uygulamalı kalıp, şablon, pastal planı hazırlayan, ürüne uygun malzemeyi tespit ederek numune dikiminin yapılmasını sağlayan nitelikli kişidir.

İç Giyim Modelisti Görevleri
– Moda ve güncel akımları takip eder,
– Bilgisayarlı sistemde temel ve model uygulamalı kalıp, şablon, seri ve pastal planı hazırlar,
– Modele uygun malzeme tespiti ve hesabı yapar,
– Kalıpları şablonlar,
– Kalıpları seriler,
– Numune dikimi yaptırır,

İç Giyim Modelisti Kullandığı Araç ve Gereçler
Bilgisayar ve CAD-CAM (Bilgisayar destekli tasarım ve kalıp hazırlama programı), atölye masası, çeşitli makaslar, delme aleti, sanayi tipi dikiş makinesi, çeşitli özel makineler, sanayi makinalarında kullanılan çeşitli aparatlar, 5 iplik overlok makinesi, vakumlu ütü presi, kalıp çizme masası, buharlı el ütüsü, boya malzemeleri, kumaş v.b tekstil ürünleri, dikiş malzemeleri, prova mankenleri, çeşitli kalem, cetvel, bant, kalıp kağıdı, pastal kağıdı, A4 kağıdı, ağırlıklar (kalıbı kumaşa çizerken, kalıbın kumaş üzerinde sabit kalmasını sağlar.)

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
İç Giyim Modelisti olmak isteyenlerin;
– Modayla ilgili,
– Hayal gücü zengin, yaratıcı, yeniliklere açık, estetik duyguya sahip,
– Renkleri ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılayabilen,
– El becerisi olan,
– Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
– Tasarım ve çizim yeteneği olan,
– Düzenli, sabırlı ve pratik,
– İnsanlarla iletişim ve empati kurabilme özelliğine sahip kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
İç Giyim Modelisti olarak çalışanlar; çalışmalarını, kapalı mekanlarda (işletmelerde) yürütürler. Çalışma ortamı aydınlıktır. Görev hem oturarak hem de ayakta yürütülür. İş elle ve/veya makinelerle çalışmayı gerektirmektedir.

Çalışma ortamının kısmen kokulu ve tozlu olmasından dolayı astım ve alerji problemleri olan kimselerin gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Bu alanda çalışanlar görevini yaparken diğer çalışanlarla işbirliği içinde bulunmak ve görevini eşgüdüm halinde yürütmek durumundadır.

Eğitim Süresi ve İçeriği
– Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
– Ortak genel kültür dersleri 9. sınıfta verilmekte olup yıl sonunda öğrenci alanını belirler.
– Alanda yer alan tüm dallara yönelik ortak yeterlikleri kazandıran dersler ağırlıklı olarak 10. sınıfta verilmektedir.
– 10. sınıfın sonunda, bölgesel ve sektörel ihtiyaçlar, okulun donanımı, öğretmen ve fizikî kapasitesi ile öğrencilerin ilgi ve istekleri de dikkate alınarak dal seçimi yapılmaktadır.
– Dala ait yeterlikleri içeren dersler 11. ve 12. sınıfta verilmektedir.
Mesleki eğitim, okulda teorik/uygulamalı, işletme ve atölye ortamlarında ise uygulamalı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
İç Giyim Modelisti olarak çalışmak isteyenler özel sektörlerdeki tekstil üretim işletmelerinde çalışabilecekleri gibi ustalık sınavına girerek başarılı olurlarsa “Ustalık Belgesi” almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyan mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” alırlar. Bu alanda eğitim alan kişiler Türkiye’de yaygın olarak iş bulma olanaklarına sahiptir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin net %15 veya %30’undan az olmamak üzere ücret verilir. Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkanlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: İç Giyim Modelisti olarak özel sektörde işe başlayan bir kişi başlangıçta net asgari ücret civarında ücret alır. Bu kazanç işyerinin büyüklüğüne ve deneyim durumuna göre 2-3 katına çıkabilir. Kendi hesabına çalışanlarda ise yaptıkları işe göre değişen gelirler söz konusudur.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.