Saat Tamircisi Mesleği Hakkında Bilgiler

0

Saat Tamircisi Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Saat Tamircisi Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

Kol, cep, pano, meydan, duvar, masa saati gibi her türlü mekanik, elektrikli ve elektronik saatlerin bakım ve tamirini yapan kişidir.

Saat Tamircisi Görevleri
– Onarılmak üzere getirilen bozuk saati, çeşitli aletler kullanarak parçalarına ayırır,
– Kırık ya da bozuk parçayı belirler ve düzeltir, gerekirse yenisini takar,
– Saatin parçalarını temizler, yağlar,
– Parçaları birleştirir ve saati ayarlar,
– Yaptığı onarım işleminin maliyetini belirler.

Saat Tamircisi Kullandığı Araç ve Gereçler
– Büyüteç (Lup),
– Saat yıkama makinesi,
– Saat ayar makinesi,
– Tornavida takımları,
– Zımba takımları,
– Çeşitli ölçme aletleri,
– Havya (elektrikli ısıtıcı),
– Yan kesici,
– Kargaburun,
– Cımbız,
– Mercek,
– Çekiç,
– Pense,
– Çeşitli temizlik maddeleri,
– Sıvı madeni yağ,
– Saat yedek parçaları gibi araç-gereç ve malzemeleri kullanır.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Saat tamircisi olmak isteyenlerin;
– Ayrıntıları algılayabilen,
– Mekanik yeteneğe sahip,
– Dikkatli, sabırlı kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Saat tamircisi kendine ait işyerinde atölye ortamında çalışır. İşini genellikle tek başına ve oturarak yürütür. Müşterilerle, yedek parça satıcılarıyla, çırak ve kalfalarla iletişimde bulunur.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Mesleğin eğitim süresi ilköğretim mezunu olanlarda 2 yıl, lise veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda ise 1 yıldır. 3308 Sayılı Mesleki Eğitimi Kanunu’na göre meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, pratik eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise işyerlerinde pratik (uygulamalı) eğitim görürler.

Kalfalık, Ustalık Meslek Dersleri: Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında ders programı genel bilgi dersleri ile meslek bilgisi derslerinden oluşmaktadır. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araç-gerecin tanıtılması, tekniğe uygun olarak kullanılması, bunların temizlik ve bakımlarının yapılması, norm yazı yazma, serbest elle ve takım kullanarak mesleği ile ilgili çizimlerin yapılması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yanı sıra, İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin yanında, işyerinde de usta öğreticinin gözetimi altında pratik çalışması yapılmaktadır.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Saat tamircileri, saat tamiri yapılan işyerlerinde çalışırlar. Elektronik saatlerin hızla piyasaya sürülmesi ve fiyatlarının çok ucuz olması, pahalı ve iyi saatlerin ise fazla arıza yapmamasından dolayı saat tamirciliği ile ilgili işyerlerinin sayısı her geçen gün biraz daha azalmaktadır.

Yetişmiş meslek elemanları gelir kayıplarını önlemek için de ek iş alanlarına (saat ve gözlük satıcılığı gibi) yönelmektedirler. Meslekte çalışma alanının giderek azaldığı söylenebilir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince: 3308 sayılı “Mesleki Eğitim Kanunu” gereğince, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden aşağı olmamak üzere ücret verilir.

Eğitim gören öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır. Öğrenciler, mesleki eğitim yaptıkları işletmelerin sosyal imkânlarından faydalanır.

Eğitim Sonrası: Eğitim sonrası ise kişiler genellikle kendi işini kurar, gelirleri işyerinin bulunduğu konuma, ustanın yeteneğine, tamirden başka iş yapılıp yapılmadığına göre değişmekle birlikte asgari ücretin 2-3 katı arasında değişen oranlarda bir gelir temin edilebilmektedir.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.