Seyahat İşletmecisi Mesleği Hakkında Bilgiler

0

Seyahat İşletmecisi Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Seyahat İşletmecisi Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

Turistik amaçlı, ulaştırma, konaklama, gezi, spor ve eğlence hizmetleri sağlayan işletmelerde işleri planlayan ve yürütülmesini sağlayan meslek elemanıdır.

Seyahat İşletmecisi Görevleri
– Turistlerin; ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar,
– Yerli ve yabancı turistlere yönelik yurt içi ve yurt dışı turlar organize eder, pazarlamasını yapar,
– Türkiye’ye gelen yabancı grupların veya yurt dışına gidecek olan yerli grupların tur programlarını yönetir,
– Rezervasyon ve biletleme işlemlerini yapar (rezervasyona esas olacak detayları tespit eder, yolcunun bütçesine uygun ücreti hesaplayarak bileti düzenler),
– Müşterilerin beğenilerini alır ve şikayetlerini dinler,
– Biletlerini sattığı yurt içi ve yurt dışı gezi plan ve programları hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) müşterileri bilgilendirir,
– Müşterilerin, seyahatleri ile ilgili, havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerinde yardımcı olur,
– İşletmenin müşteri hizmetlerinden doğan ödeme ve tahsilatla ilgili muhasebe kayıtlarını tutar.

Seyahat İşletmecisi Kullandığı Araç ve Gereçler
– Faks, telefon, bilgisayar,
– Fotokopi ve diğer büro malzemeleri,
– Gezi ve tur programları,
– Seyahat ve turizmle ilgili yayınlar, yasalar, yönetmelikler vb.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Seyahat işletmecisi olmak isteyenlerin;
– Sosyal bilimlere ilgi duyan,
– İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
– Girişimci, yeniliklere açık,
– Yaratıcı, dikkatli ve ayrıntıları algılayabilen,
– Bir işi planlayıp uygulamaya koyabilen kimseler olması gerekir.
Bir veya iki yabancı dil, bilgisayar program dillerini bilme, turizm mevzuatı, ülkelerin tarihi ve turistik yerleri hakkında genel kültür bilgisi meslekte başarıyı arttırıcı etkenlerdir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Meslek elemanları genellikle büro ortamında çalışırlar. Ancak, tur programları için seyahate çıkabilirler. Tur operasyonlarında zaman ve müşteri yönetimi esas olduğundan stres altında çalışılmaktadır. Turizm Bakanlığı yetkilileriyle, yerli ve yabancı turistlerle, turist rehberleriyle, seyahat şirketleriyle iletişim halinde çalışırlar.

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitim süresi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokullarında 4 yıldır. Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı olarak verilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Meslek elemanları; turizm seyahat acentelerinde, turizm bürolarında, turistik gemilerde, tur operatörlerinin yanında, hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşım alanlarında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulabilirler ve buralarda tur operatörü veya rehber olarak çalışabilirler.

Turizm, değişime ve gelişime çok açık bir sektördür. Gelişen sektörle birlikte insanların tatil anlayışında gelişmeler olmaktadır. Daha önce deniz kıyıları ile sınırlanmış olan sektör; dağ turizmi, orman kampingleri gibi alanlara kaymaya başlamış, yat turları, kongre, konferans, fuar organizasyonları gibi daha özel organizasyonlara gereksinim artmıştır.

Doğal olarak alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek elemanlarının iş bulma şansı daha yüksektir. Ayrıca işleriyle ilgili alanlarda kendi işyerlerini açabilirler.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
İsteyen öğrenciler, daha sonra geri ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun harç ve öğrenim kredi imkanlarından yararlanabilirler.

Ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarının burs imkanlarından yararlanabilirler. Staj süresince öğrenciler, işyerinin belirleyeceği miktarda ücret alabilirler.

Eğitim Sonrası
Eğitim sonrası kazanç çalışılan kurumun statüsüne, çalışma süresine, üstlenilen sorumluluk derecesine göre değişmektedir. Deneyim, hizmet süresi ve bulunulan konuma paralel olarak ücret artmaktadır.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.