Su Ürünleri Teknikeri Mesleği Hakkında Bilgiler

0

Su Ürünleri Teknikeri Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Su Ürünleri Teknikeri Mesleği Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?, Maaşları ne kadar? Kaç para alıyor? Görevleri nelerdir? Mesleğe Giriş Şartları nelerdir?

Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan balık, ıstakoz vb. su canlılarının üretilmesi, korunması, avlanması ve değerlendirilmesi çalışmalarında bulunan kişidir.

Su Ürünleri Teknikeri Görevleri
– Su ürünlerinin değerlendirilmesi (işleme, ambalajlama ve pazarlama) ile ilgili işlemleri mühendis denetiminde yürütür,
– Deniz balığı, kabuklular, akvaryum balığı ve genellikle tatlı su balığı üretimine gözetmenlik yapar,
– Balıklardan yumurtalar alarak kuluçkahanede dölleme tekniklerini uygular ve süresi dolduğunda çıkan yavru balıkları bir havuza yerleştirir,
– Su analizleri yapar veya yaptırır,
– Balıkların doğal ve yapay yemlerle beslenmesi çalışmalarını yürütür,
– Balık hastalıklarını teşhis eder, tedavi edilmesini sağlar,
– Havuzların zararlılardan arındırılması ve kullanılabilmesi için gerekli çalışmaları yapar.

Su Ürünleri Teknikeri Kullandığı Araç ve Gereçler
– Balıkçı teknesi,
– Çeşitli ağlar, kepçe, çizme ve su geçirmez giysiler,
– Su motoru, su tankı, jeneratör, şofben, soğutucu, ısıtıcı,
– Temizlik maddeleri,
– Su analizi için gerekli araç-gereçler,
– Bilgisayar.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Su ürünleri teknikeri olmak isteyenlerin;
– Fen bilimlerine ilgili ve özellikle biyoloji alanında başarılı,
– Açık havada çalışmaktan ve balık üretmekten hoşlanan,
– Sabırlı ve dikkatli,
– İnceleme ve araştırmaya meraklı kimseler olmaları beklenir.

Çalışma Koşulları ve Ortamı
Su ürünleri teknikerleri; balık, ıstakoz, kabuklu su ürünleri vb. canlıların yetiştirildiği ve avlandığı tüm ortamlarda, bazen denizlerde çalışırlar.

Tatlı sularda üretim için doğal su kaynaklarının bulunduğu ormanlık alanlar uygun olduğundan, işyerleri genellikle kentlerin dışındadır. Özellikle ürünleri işleyen tesislerde çalışma ortamında ıslaklık çevrede ise rahatsız edici koku mevcuttur

Eğitim Süresi ve İçeriği
Eğitimin süresi 2 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Ayrıca 1. yılın sonunda 40 işgünü staj yapılır. Ancak stajın dönemi ve süresi eğitim yerlerine göre farklı da olabilmektedir.

Çalışma Alanları ve İş Bulma İmkanları
Son yıllarda ülkemizde tatlı su balıkçılığı alanında modern işyerlerinin sayısı çoğalmış olup, buna bağlı olarak istihdam olanakları da genişlemektedir.

Su ürünleri teknikerleri; özel sektöre ait su ürünleri üretim ve işleme tesislerinde, akvaryum balığı üretim tesislerinde ve balık çiftliklerinde çalışabildikleri gibi, Tarım Bakanlığı, DSİ, belediye ve üniversitelere bağlı su ürünleri üretim çiftliklerinde çalışabilirler.

Ayrıca çeşitli kredilerden de faydalanarak kendi adlarına işyeri açabilme olanakları da vardır. Son zamanlarda bu alana bayanların da ilgisinin arttığı, özellikle su ürünleri işleme ve değerlendirme tesislerinde çalışmakta oldukları gözlenmektedir.

Eğitim Süresince ve Eğitim Sonrası Kazanç
Eğitim Süresince
Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. İsteyen öğrenciler çeşitli kurumlarca verilen kredilerden yararlanabilirler

Eğitim Sonrası
Eğitim sonrası kazanç, özel sektöre ait işyerlerinde farklılıklar göstermekle birlikte ilk işe girişte asgari ücretin 1,5- 2 katı civarındadır. Bu ücret işteki başarıya ve yapılan anlaşmaya göre yükselmektedir. Özellikle balık çiftlikleri şehirlerden uzakta olduğundan kalacak yer genellikle sağlanmaktadır.

Kamu sektöründe ise yasal olarak belirlenen derece ve kademeden işe başlanır. Ücretler kıdeme ve yıllık olarak belirlenen oranlara göre artar.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.