Sabit giderler (Fixed costs) Nedir? Ne demektir?

0

Sabit giderler (Fixed costs) Nedir? Ne Demektir?

Sabit giderler (Fixed costs) Nedir? Ne Demektir?, Belirli bir zaman diliminde satış hacmi ne olursa olsun değişmeyen harcamalar.

Satınalma terimleri olarak kullanılan Sabit giderler (Fixed costs) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Belirli bir zaman diliminde satış hacmi ne olursa olsun değişmeyen harcamalar.

Sabit giderler (Fixed costs) sözlük anlamı Belirli bir zaman diliminde satış hacmi ne olursa olsun değişmeyen harcamalar.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

Müşteri hizmetleri bölümü (Customer service department) Bir perakende işletmede müşteri başvurularını ve şikâyetlerini ele alan ve cevaplayan bölüm.

Ürün (Product) Satışa sunulan ve müşterinin satın aldığı (malların, hizmetlerin veya fikirlerin) özellikleri ve maddi ve manevi faydalarının tümü.

Başabaş noktası (Breakeven point) Toplam gelirlerin toplam giderlere eşit olduğu satış miktarı. Bu miktardan daha fazla satış kârlılık sağlayacaktır.

Damping (Dumping) Bir ürünü maliyetinin altında veya iç piyasada geçerli olan fiyatın altında fiyatlandırma uygulaması.

Karşılaştırmalı reklâm (Comperative advertisements) Bir markanın rakiplerine göre güçlü yönlerini öne çıkaran reklâmdır.

Başabaş noktası analizi (Breakeven analysis) Farklı satış düzeylerinde kârlılığı belirlemek için toplam gelirlerle toplam maliyetler arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir teknik.

Pazar (piyasa) fiyatı (Market price) Müşteri tarafından gerçekte ödenen fiyattır.

Soğuk tarama (Cold canvassing) Bir müşteri adayını telefon rehberinden veya diğer kaynaklardan belirleyip telefonla üzerine gitmek.

Miktar iskontosu (Quantitiy discount) Büyük sipariş miktarlarında birim fiyatlarda yapılan indirimdir.

Ürün reklâmı (Product advertising) Hedef kitlenin üyelerini reklâm verenin ürünlerine yöneltmeyi amaçlayan reklâm.

Ürün geliştirme stratejileri (Product development strategies) Mevcut müşterilere sunmak üzere yeni ürünler geliştirmeye dayalı büyüme stratejileri.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.