0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

satış dönemi öncesinde sunulan indirim (pre-selling period discount) Nedir? Ne demektir?

0

satış dönemi öncesinde sunulan indirim (pre-selling period discount) Nedir? Ne Demektir?

satış dönemi öncesinde sunulan indirim (pre-selling period discount) Nedir? Ne Demektir?, perakendeci merchandiserın malı geleneksel satın alma döneminden daha önce satın almaya razı olması halinde imalatçı tarafından uygulanan indirim.

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan satış dönemi öncesinde sunulan indirim (pre-selling period discount) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı perakendeci merchandiserın malı geleneksel satın alma döneminden daha önce satın almaya razı olması halinde imalatçı tarafından uygulanan indirim.

satış dönemi öncesinde sunulan indirim (pre-selling period discount) sözlük anlamı perakendeci merchandiserın malı geleneksel satın alma döneminden daha önce satın almaya razı olması halinde imalatçı tarafından uygulanan indirim.

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

öneri satışı (suggestion selling) İlişkili ürünler ve diğer mallar ile şatısın genişletilmesi.

miktar indirimi (quantity discount) Satın alma hacminin yeterliliği ile ilişkili liste fiyatından yapılan düşüş; daha büyük ya da çoklu alımı teşvik eder.

doğru yanıt (accurate response) Tahminde bulunan kişilerin iyi bir şekilde önceden bildirdiklerine ya da bildirmediklerine karar vermek ve hatalı tahminlerin etkisini en aza indirmek için onların mal planlama süreçlerinin yeniden tasarımını yapmak (Fisher, Hammond, Obermeyer, & Raman, 1994, syf. 84).

Özel Rejim (Special Regime) 1988 yılında A.B.D. ile Amerikalar ticaret bloğunda yer alan diğer ülkeler arasında ticaret yapmayı geliştirmek için imzalanan anlaşma.

teslimatta nakit ödeme (cash on delivery-COD) Ödeme koşulu; indirim yapılmaz ve mallar teslim edildiğinde paranın tamamının nakit olarak ya da tasdikli çek ile ödenmesi gerektiği anlamına gelir.

Asya/Pasifik Kıyısı ticaret bloğu Doğu, Güneydoğu ve Güney Asya?daki ülkeler.

ürün hızı (product velocity) Bir ürünün endüstri matrisinden geçme hızı; bir satış dönemi süresince ortalama envanter.

siparişe dayalı üretim (make-to-order) Satın alma emirleri alındıktan sonra ürünlerin üretilmesi.

ön benimseme ürün gelişimi (pre-adoption product development) Seri konseptini yansıtırken nadir olan ürün gruplarının analizine, yaratıcılığına ve oluşumuna odaklanır; seri geliştirme sürecinin bir parçası.

y-teorisi yönetim şekli (theory-y management style) Çok boyutlu haberleşmeyi, problem çözümünü ve yetki vermeyi kurumun her bir bölümünde bir araya getirir.

küreselleşme (globalization) Ticari bakış açısı ile küreselleşme dünyadaki çeşitli yerleri pazar ve/veya mal üretmek ya da elde etmek için kaynak olarak görmektir.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.