0 212 230 9009 / egitim(at)biymed.com

seri ön izlemesi (line preview) Nedir? Ne demektir?

0

seri ön izlemesi (line preview) Nedir? Ne Demektir?

seri ön izlemesi (line preview) Nedir? Ne Demektir?, Merchandising ve pazarlama bölgelerinin sezon serisini satış personeline sunma zamanı (Glock & Kunz, 1995).

Satınalma ve Merchandising terimleri olarak kullanılan seri ön izlemesi (line preview) nedir? ne demektir? veya ne anlama geliyor? sorularının cevabı Merchandising ve pazarlama bölgelerinin sezon serisini satış personeline sunma zamanı (Glock & Kunz, 1995).

seri ön izlemesi (line preview) sözlük anlamı Merchandising ve pazarlama bölgelerinin sezon serisini satış personeline sunma zamanı (Glock & Kunz, 1995).

Sitemizde yer alan lojistik terimleri

mal/seri planı (merchandise/line plan) Bütçelerin ve ürün gamı planlarının kombinasyonu; satış geçmişine, amaçlara ve tahminlere dayanır; seri geliştirmenin iskeletini oluşturur.

dahili seri benimseme (internal line adoption) Belirli ürünlerin seri planına önerilen ilaveleri için ortak karar almak ve destek vermek amacıyla serinin firma içerisinde sergilenmesi.

dahili seri benimseme (internal line adoption) Belirli ürünlerin seri planına önerilen ilaveleri için ortak karar almak ve destek vermek amacıyla serinin firma içerisinde sergilenmesi.

temel gelir beyanatları (basic income statements) gelir ölçümleri ve gelir değişiklikleri için bilgi sağlayan onbir temel unsuru içine alan belgeler.

mal karışımı (merchandise mix) Belirli bir imalatçı ya da perakendeci tarafından sunulan ürünlerin hepsi.

kota kirası (quota rent) Belirli bir ülkeden belirli bir sınıf malın ithalatındaki kotanın aşılması durumunda bir firmanın kota satın alması; maliyeti belirli zamandaki pazar talebine bağlıdır.

stoklama ya da tanıtım tenzilatları (stocking or introductory allowances) Perakende olarak ticaret yapan alıcıları belli başlı ürünleri ilk kez stoklama konusunda ikna etmek için imalatçılar tarafından kullanılan indirimler ve promosyonlar.

envanter planlamada yüzdelik değişim metodu (percentage variation method of planning inventory) Satışlardaki gerçek değişimlere göre stok seviyelerini ayarlama; temel/sabit ve moda/sezonsal mallar için kullanılabilir.

tezgah numunesi (counter sample) Kontraktör tarafından yapılan prototip kıyafetin bir kopyası.

alıma açık miktar (open-to-buy) mal yatırımını satış donemi öncesinde ve satış donemi süresince kontrol etme aracı; teslim alınacak planlanmış mal eksi sipariş edilecek mal.

etkileşimli planlama (interactive planning) Firmanın bütün bölgelerinden alınan bilgilerle ortaya çıkan bir takım çalışması etkinliği; yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarı sistemlerinin bir karışımı.

Satınalma Eğitimi

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.